Co to jest niedoczynność tarczycy?

Leczenie niedoczynności tarczycy w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Trójmieście.Niedoczynność tarczycy jest to stan chorobowy, związany z niedoborem hormonów produkowanych przez gruczoł, którym jest tarczyca.

Hormony tarczycy posiadają liczne funkcje, m.in. stymulują rozwój i wzrost organizmu, wzmagają procesy przemiany materii i energii, mają bardzo istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Obniżenie ich działania hamuje fizyczne i psychiczne procesy zachodzące w organizmie, powoduje spowolnienie, ospałość.

Istotnym składnikiem hormonów jest jod przyswajany z wodą i pokarmem. Z jodu i aminokwasów tarczyca wytwarza trójjodotyroninę, tyroksynę i kalcytoninę.

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

Najczęstsze przyczyny niedoczynności tarczycy to:

Jakie mogą być objawy niedoczynności tarczycy?

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?

Podstawowe badania hormonalne, które należy wykonać to oznaczenie poziomu hormonu TSH. Jeżeli poziom TSH jest powyżej normy oznacza się poziom tyroksyny fT4 oraz trijodotyroniny fT3.

Lekarz specjalista może zalecić oznaczenie poziomu  przeciwciał  przeciwtarczycowych: przeciwko tyreoperoksydazie  anty-TPO, przeciwko tyreoglobulinie anty-TG . Podwyższone stężenie anty-TPO jest charakterystyczne dla choroby Hashimoto.

Dodatkową wskazówką, zwłaszcza przy postawieniu diagnozy choroby Hashimoto jest wykonanie badania USG tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – leczenie

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na stałym przyjmowaniu tabletek zawierających hormony tarczycy. Leczenie rozpoczyna się od mniejszych dawek, które zwiększa się stopniowo, monitorując poziom TSH co 6 tygodni. Po wyrównaniu poziomu hormonów, wykonuje się badania kontrolne, co kilka miesięcy.

Obecnie zastosowanie w leczeniu  ma syntetyczna lewotyroksyna, którą powinno przyjmować się stale, najlepiej rano, na czczo.

Dodaj komentarz