Co to jest łysienie plackowate – alopecia areata – objawy?
Łysieniem plackowatym nazywa się nagle pojawiające się pojedyncze lub mnogie okrągłe ogniska wyłysienia na głowie lub innych częściach ciała, np. brodzie, niekiedy z niewielkim stanem zapalnym i wyczuwalnym nieznacznym obrzękiem. Choroba ma przewlekły lub nawrotowy, trudny do przewidzenia przebieg, z okresami remisji (powrotu do zdrowia) i nagłego pojawienia się zmian.
Co jest przyczyną łysienia plackowatego?
Jest to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, czyli własny organizm wytwarza stan zapalny w mieszku włosowym, pojawiające się cytokininy prozapalne niszczą struktury mieszka. W konsekwencji następuje zahamowanie wzrostu włosa, ścieńczenie korzenia włosa aż do jego przerwania i wypadnięcia.
W jaki sposób przebiega proces łysienia plackowatego?
Początek choroby może wystąpić już w dzieciństwie, ale nie zawsze, może również w każdym wieku, rzadko powyżej 70 r.ż.. Łysienie ma charakter odwracalny, odrastające włosy mogą być jedynie pozbawione barwnika. Źle rokują: początek w dzieciństwie, choroby atopowe i autoimmunologiczne w rodzinie, współistniejące zmiany paznokciowe, rodzinne występowanie łysienia plackowatego.
Łysienie plackowate – leczenie?
Podczas wizyty u trychologa, lekarz może nam zaproponować wiele metod leczenia schorzenia, do których należą: kortykosterydy, PUVA, cyklosporyna, alergeny kontaktowe, minoksydyl, krioterapia, mezoterapia własnym osoczem bogatopłytkowym.
Co to jest osocze bogatopłytkowe PRP?
Osocze jest płynnym składnikiem krwi, w którym zawieszone są elementy morfotyczne – płytki krwi, proteiny, komórki macierzyste. Uzyskuje się je poprzez odwirowanie pobranej krwi od pacjenta. Ilość pobranej krwi to około 20ml, taka objętość nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Odwirowanie krwi pozwala na uzyskanie osocza o bardzo dużej koncentracji płytek krwi, a co za tym idzie czynników wzrostowych, pobudzających regenerację tkanek i odrost włosów. Osocze jest wstrzykiwane za pomocą bardzo cienkiej igły i strzykawki w miejsca poddawane terapii.
Ile zabiegów należy wykonać, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt?
Seria zabiegów powinna składać się z 4-6 zabiegów co 3-4 tygodnie. Serie można powtarzać 2-3 razy w roku. Można też stosować zabiegi powstrzymujące raz na 2-3 miesiące.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu?
- Przebyte choroby nowotworowe
- Choroby krwi
- Aktywna infekcja wirusem opryszczki
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią
- Obecność na skórze ognisk zapalnych, bakteryjnych
Zabieg własnym osoczem – cena?
Czytaj cennik