Derm-Estetyka
Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

ŁYSIENIE PLACKOWATE

Co to jest łysienie plackowate – alopecia areata – objawy?

Łysienie plackowate - leczenie Gdynia, Gdańsk, Sopot

Łysieniem plackowatym nazywa się nagle pojawiające się pojedyncze lub mnogie okrągłe ogniska wyłysienia na głowie lub innych częściach ciała, np. brodzie, niekiedy z niewielkim stanem zapalnym i wyczuwalnym nieznacznym obrzękiem. Choroba ma przewlekły lub nawrotowy, trudny do przewidzenia przebieg, z okresami remisji (powrotu do zdrowia) i nagłego pojawienia się zmian.

Co jest przyczyną łysienia plackowatego?

Jest to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, czyli własny organizm wytwarza stan zapalny w mieszku włosowym, pojawiające się cytokininy prozapalne niszczą struktury mieszka. W konsekwencji następuje zahamowanie wzrostu włosa, ścieńczenie korzenia włosa aż do jego przerwania i wypadnięcia.

W jaki sposób przebiega proces łysienia plackowatego?

Początek choroby może wystąpić już w dzieciństwie, ale nie zawsze, może również w każdym wieku, rzadko powyżej 70 r.ż.. Łysienie ma charakter odwracalny, odrastające włosy mogą być jedynie pozbawione barwnika. Źle rokują: początek w dzieciństwie, choroby atopowe i autoimmunologiczne w rodzinie, współistniejące zmiany paznokciowe, rodzinne występowanie łysienia plackowatego.

Łysienie plackowate – leczenie?

Podczas wizyty u trychologa, lekarz może nam zaproponować wiele metod leczenia schorzenia, do których należą: kortykosterydy, PUVA, cyklosporyna, alergeny kontaktowe, minoksydyl, krioterapia, mezoterapia własnym osoczem bogatopłytkowym.

Co to jest osocze bogatopłytkowe PRP? 

 

Osocze jest płynnym składnikiem krwi, w którym zawieszone są elementy morfotyczne – płytki krwi, proteiny, komórki macierzyste. Uzyskuje się je poprzez odwirowanie pobranej krwi od pacjenta. Ilość pobranej krwi to około 20ml, taka objętość nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Odwirowanie krwi pozwala na uzyskanie osocza o bardzo dużej koncentracji płytek krwi, a co za tym idzie czynników wzrostowych, pobudzających regenerację tkanek i odrost włosów. Osocze jest wstrzykiwane za pomocą bardzo cienkiej igły i strzykawki w miejsca poddawane terapii.

Ile zabiegów należy wykonać, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt?

Seria zabiegów powinna składać się z 4-6 zabiegów co 3-4 tygodnie. Serie można powtarzać 2-3 razy w roku. Można też stosować zabiegi powstrzymujące raz na 2-3 miesiące.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

  • Przebyte choroby nowotworowe
  • Choroby krwi
  • Aktywna infekcja wirusem opryszczki
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią
  • Obecność na skórze ognisk zapalnych, bakteryjnych

Zabieg własnym osoczem – cena?

Czytaj cennik

Powrót na górę