Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Problem z napletkiem – stulejka u nastolatków

Wiele osób jest przekonanych, że problemy ze stulejką dotyczą jedynie chłopców w wieku niemowlęcym i przedszkolnym. Niestety nie jest to prawda, a schorzenie to może dotykać również chłopców w wieku nastoletnim. Czym jest stulejka u nastolatków, jak przebiega i jak ją leczyć?

Stulejka – kiedy udać się do lekarza

Szacuje się, że u około 50% chłopców napletek odkleja się od żołędzi w 1 roku życia natomiast już u 90%, stanie się to do ukończenia 3 roku życia. Nie oznacza to jednak, że stulejka u dziecka starszego nie jest stanem fizjologicznym. Zdarzają się sytuacje, gdy napletek odkleja się dopiero w okresie dojrzewania, a stulejka może wystąpić nawet u chłopców w wieku 16-18 lat.

Z reguły przyjmuje się, że u 3-letniego chłopca napletek powinien już częściowo się odprowadzać. W przeciwnym wypadku wskazana jest konsultacja z urologiem, który oceni napletek i jego elastyczność oraz zdolność zsuwania się. Lekarz sprawdzi również, czy mamy do czynienia ze stulejką fizjologiczną czy też patologiczną. Ta druga objawia się występowaniem wąskich, białawych blizn w kształcie pierścieni umiejscowionych w części obwodowej napletka.

Więcej informacji znajdziesz na podstronie: „Co to jest stulejka? Zabieg stulejki

Chłopak ze stulejkąW przypadku stulejki u starszych chłopców może dojść do zatajenia przez dziecko choroby. Nastolatkowie bardzo często wstydzą się rozmawiać z rodzicami o swoich problemach, dlatego warto być czujnym i starać się delikatnie reagować na możliwość występowania następujących objawów:

  • trudności w oddawaniu moczu,
  • stany zapalne w okolicach napletka,
  • niemożność zachowania higieny z uwagi na nieprawidłowe odprowadzanie się napletka.

Jak wygląda leczenie stulejki?

W przypadku chłopców 3 letnich mama może podejmować próby samodzielnego odciągania napletka podczas kąpieli. Należy to robić bardzo delikatnie i stopniowo. Nigdy nie wolno robić tego na siłę, ponieważ można wyrządzić dziecku jeszcze większą krzywdę w postaci bólu i pęknięcia napletka. W przypadku, gdy nasze samodzielne działanie nie przynosi efektów niezbędna będzie konsultacja lekarska podczas której lekarz najczęściej przepisuje maść ze sterydami. Należy nią smarować napletek dziecka przez około kilka tygodni. W przypadku starszych chłopców może okazać się, że niezbędny będzie niewielki zabieg chirurgiczny przeprowadzany z reguły w znieczuleniu miejscowym.

Na czym polega operacyjne leczenie stulejki?

operacyjny zabieg obrzezaniaOperacyjne leczenie stulejki może przebiegać w dwojaki sposób: poprzez obrzezanie lub plastykę napletka a wybór metody zależy głównie od stopnia zaawansowania problemu.
Plastyka napletka polega głównie na nacięciu wzdłuż osi prącia i poszerzeniu ujścia napletka. Jest to dużo mniej radykalny zabieg niż obrzezanie jednak wiąże się z ryzykiem nawrotu.

Obrzezanie, czyli usunięcie całości lub części napletka całkowicie eliminuje problem stulejki i może zostać wykonane w jednej z czterech technik:

  • high and tight – wykonywana tak, by żołądź był odsłonięty w trakcie spoczynku a blizna znajdowała się daleko od korony prącia;
  • high and loose – wykonywana tak, by żołądź został częściowo pokryty napletkiem, a w stanie wzwodu występowała możliwość przesuwania skóry;
  • low and tight – polega na wycięciu większości napletka, a żołądź pozostaje odsłonięty w stanie spoczynku;
  • low and loose – polega na usunięciu jedynie części napletka, a żołądź w stanie spoczynku jest większej części pokryty skórą.


Szczegółowe informacje na temat operacji stulejki znajdziesz TUTAJ.

Nieleczona stulejka, a niepłodność męska

Stulejka sama w sobie nie może być przyczyną niepłodności może jednak znacząco wpłynąć na jej wystąpienie. Stulejka sprzyja bowiem wszelkim infekcjom, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych problemów z poczęciem dziecka. Zalegająca mastka prowadzi często do stanów zapalnych układu moczowego i rozrodczego, nie tylko u mężczyzny, ale i u jego partnerki seksualnej.

Niepłodność to niestety niejedyna konsekwencja nieleczenia problemu, jakim jest stulejka. W skrajnych i mocno zaawansowanych przypadkach może ona prowadzić do niemożności oddawaniu moczu. Stulejka jest również schorzeniem, które sprzyja nowotworowi prącia u mężczyzn oraz raka szyjki macicy u kobiet. Dodatkowo choroba ta wpływa na psychikę mężczyzny oraz na jego życie intymne. Powoduje wstyd i ból podczas stosunku oraz skutecznie uniemożliwia czerpanie radości ze zbliżeń z druga osobą.

Stulejka to choroba jak każda inna dlatego warto edukować chłopców już od najmłodszych lat, by nie wstydzili się zgłaszać wszelkich nieprawidłowości i objawów, które pomogą w szybszym zdiagnozowaniu problemu oraz w efektywnym wprowadzeniu leczenia.

Operacja stulejki – konsultacja z lekarzem

 

Dr Kaliszewski Gdynia

Dr Michał Kaliszewski

Absolwent Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestnik zjazdów Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego, licznych szkoleń i sympozjów. Związany jest z Oddziałem Chirurgicznym Szpitala im. Świętego Wincentego a Paulo w Gdyni, gdzie wykonuje zabiegi chirurgiczne skóry, tkanek podskórnych, przepuklin powłok brzusznych i pachwin.

Szczególnie istotny w efektach jego zabiegów jest walor estetyczny. Działalność w chirurgii plastycznej i onkologicznej umożliwiły mu staż kierunkowe. W leczeniu zabiegowym dla Derm-Estetyki wykonuje operacje stulejki.

Zabiegi w Derm-Estetyce przeprowadzamy
od 18 roku życia.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.