Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Stulejka częściowa a całkowita – różnice

Stulejka to wbrew pozorom bardzo częsty, choć nadal wstydliwy problem dorosłych mężczyzn. Pod tą nazwą kryje się niewłaściwe zwężenie ujścia napletka, które utrudnia lub uniemożliwia pełne odsłonięcie żołędzi prącia, zarówno w trakcie spoczynku, jak i podczas erekcji. Taki stan jest określany jako patologiczny dopiero po ukończeniu trzeciego roku życia. Wcześniej bowiem jest to zjawisko zupełnie naturalne, które powinno ustąpić wraz z wiekiem. W medycynie wyróżnia się stulejkę częściową i całkowitą. Czym różnią się one od siebie i co leży u źródła tego problemu?

Czym różni się stulejka częściowa od stulejki całkowitej?

Obrzezanie stulejki zabieg

Współczesna medycyna dokonuje podziału stulejek na te, które pojawiają się w pierwszych latach życia (stulejki wrodzone) oraz na te, które dotyczą dorosłych już mężczyzn – w tym przypadku mówi się o stulejce nabytej, czyli patologicznej. Inny podział tego rodzaju schorzenia dotyczy stopnia jego zaawansowania. Tym razem mówi się o stulejce częściowej i całkowitej. Pierwsza z nich pojawia się wówczas, gdy zsunięcie napletka z żołędzi prącia jest utrudnione, choć możliwe, zwłaszcza gdy penis znajduje się w stanie spoczynku. Problem pojawia się natomiast w trakcie erekcji, gdy napływ krwi powoduje wzrost jego objętości. Napletek staje się wówczas zbyt wąski, przez co jego zsunięcie jest niemożliwe.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku stulejki całkowitej, określanej również mianem pełnej. U mężczyzn, borykających się z tym problemem, niemożliwe staje się odsłonięcie żołędzi, niezależnie od tego czy penis znajduje się w stanie spoczynku, czy wzwodu. Co ważne, zaniedbanie problemu stulejki częściowej może przerodzić się w stulejkę całkowitą. A to tylko jedna z przyczyn, dla których warto odwiedzić gabinet lekarza, zapisując się wcześniej na specjalistyczną konsultację.

Kilka słów o objawach, czyli jak rozpoznać stulejkę?

Rozpoznanie stulejki to zadanie urologa, który dokonuje tego w trakcie badania fizykalnego. To z kolei polega na próbie odprowadzenia napletka poza żołądź. Jeśli specjalista podejrzewa istnienie stanu zapalnego czy infekcji dróg moczowych, z pewnością przeprowadzi również dodatkową diagnostykę.

Problem stulejki można jednak rozpoznać jeszcze przed wizytą w gabinecie. Ważnym sygnałem alarmowym powinny być w tym przypadku takie objawy, jak zaczerwienienie napletka i skóry w tym obszarze ciała. Innymi objawami, sugerującymi problem ze stulejką, może być również obrzęk żołędzi i skóry, skapywanie kropli moczu z napletka oraz wydzielina ropna, które powinny skłonić do specjalistycznej konsultacji. Warto podkreślić przy tym, że w przypadku schorzenia, jakim jest stulejka zabieg prowadzi do całkowitego wyzdrowienia, co powinno być dodatkową motywacją do wizyty u lekarza.

Jakie są przyczyny i kiedy zdecydować się na zabieg stulejki?

Kiedy zdecydować się na operację stulejki?

Przyczyny pojawienia się stulejki całkowitej i częściowej bywają różne. Stulejka wrodzona dotyczy noworodków, a stan ten powinien ustąpić po upływie trzech lat. To właśnie wtedy napletek rozluźnia się całkowicie, co powoduje ustąpienie problemu. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto jednak skonsultować ze specjalistą. Co ważne, operacja stulejki u małych chłopców z reguły nie jest potrzebna, a skutecznym sposobem leczenia jest maść oparta na sterydach.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku stulejki nabytej, która pojawia się u starszych chłopców i mężczyzn niezależnie od wieku. U jej źródła mogą leżeć urazy i schorzenia prącia oraz stany zapalne i choroby skóry, do których zalicza się np. egzema. Jednak za główną przyczynę takiego stanu rzeczy uznawana jest niewłaściwa higiena tego obszaru ciała. W wyniku zaniedbań w miejscu tym zaczynają gromadzić się bakterie i grzyby, determinujące z kolei rozwój stanów zapalnych i infekcji. Wśród urazów, skutkujących pojawieniem się stulejki, wymienia się natomiast wypadki, ale również i nieodpowiednią masturbację i intensywne stosunki płciowe. Wszystko to może przynosić konsekwencje w postaci zbliznowacenia napletka, czyli utraty jego elastyczności, co skutkuje rozwojem dalszych problemów. Ze stulejką zmagają się również często mężczyźni dotknięci cukrzycą, spowalniającą gojenie się ran oraz zwiększającą ryzyko infekcji układu moczowego.

Problem stulejki u mężczyzn – dlaczego nie warto go lekceważyć?

Zarówno częściowa, jak i całkowita stulejka, niosą ze sobą cały szereg przykrych konsekwencji. Dotyczą one w głównej mierze życia seksualnego, którego jakość ulega znacznemu obniżeniu z powodu odczuwanego przez mężczyznę bólu i dyskomfortu. Nieleczona stulejka utrudnia także prawidłową higienę, co w konsekwencji przekłada się na rozwój stanów zapalnych. W skrajnych przypadkach może ona doprowadzić do uszkodzenia nerek i ich niewydolności, powstania załupka, a nawet nowotworów prącia. Jak pokazują badania, stulejka zwiększa także ryzyko raka szyjki macicy u partnerki mężczyzny, zmagającego się z tym właśnie problemem.

Operacja stulejki, sprowadzająca się do plastyki napletka lub jego całkowitego usunięcia, przywraca pełne zdrowie, likwidując tym samym nieprzyjemne dolegliwości. Co ważne, obrzezanie stulejki, czyli jej pełne usunięcie, eliminuje również ryzyko nawrotu choroby, choć już sama plastyka może przynieść wymierne rezultaty. Aby jednak osiągnąć pożądane efekty, należy umówić się na specjalistyczną konsultację, rozpoczynając tym samym proces leczenia.

Umów wizytę z doświadczonym chirurgiem i zdecyduj się na operację stulejki!

Gdynia Śródmieście, ul. Batorego 7/35, V piętro

☎ (+48) 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.