Spis treści
ToggleObrzezanie częściowe to zabieg, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność. Mężczyźni w różnym wieku coraz częściej decydują się wykonać ten rodzaj obrzezania i to nie tylko ze względów medycznych. Na czym polega procedura obrzezania częściowego? Jakie są wskazania do tego zabiegu? Czy częściowe obrzezanie członka to dobra decyzja? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie.
Czym jest obrzezanie częściowe?
Obrzezanie (cyrkumcyzja) to zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu całości lub części napletka, czyli fałdu skórnego przykrywającego żołądź członka. Wśród powodów, dla których wykonuje się obrzezanie, możemy wymienić względy medyczne, estetyczne, religijne oraz kulturowe. Co więcej, obrzezanie jest zabiegiem znanym już od setek tysięcy lat, o czym świadczą liczne malowidła egipskie datowane na 2500 lat p.n.e.
Obrzezanie częściowe, jak sama nazwa wskazuje, polega na usunięciu jedynie części napletka w taki sposób, by możliwe było całkowite lub częściowe zakrycie żołędzi członka.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
Głównym wskazaniem do wykonania częściowego obrzezania jest stulejka. Choroba ta dotyka mężczyzn w każdym wieku i sprawia, że zsuniecie napletka poza żołądź prącia staje się niemożliwe lub bardzo utrudnione. Co ważne, zabieg obrzezania częściowego wykonywany jest u chłopców, którzy ukończą 4 raz życia, ponieważ wcześniej stulejka może mieć charakter wrodzony, co oznacza, że samoistnie ustąpi po ukończeniu przez dziecko 3 roku życia.
Częściowe obrzezanie prącia w przypadku stulejki może zapobiec powiększaniu się problemu oraz poważnym powikłaniom, takim jak silne infekcje narządów płciowych, obrzęk, a nawet załupek, czyli stan, który prowadzi bezpośrednio do martwicy prącia. Taki sposób leczenia stulejki pozwala również zwiększyć samoocenę mężczyzny oraz wpływa pozytywnie na jego kontakty intymne.
Inne korzyści wynikające z częściowego obrzezania
Obrzezanie częściowe jest zabiegiem, który wykonuje się nie tylko z uwagi na występowanie stulejki. W toku przeprowadzonych badań wykazano również inne korzyści częściowego obrzezania, wśród których można wymienić:
- Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem HIV (wynika ono głównie z uwagi na zmianę flory bakteryjnej znajdującej się na żołędzi prącia oraz pogrubieniu budowy tkanki skórno-śluzówkowej).
- Zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu prącia (ten rodzaj nowotworu bardzo często związany jest z brakiem higieny i zbierającą się pod napletkiem mastką, która ma charakter kancerogenny).
- Wydłużenie trwania stosunku intymnego (obrzezani mężczyźni odczuwają inną wrażliwość, co przekłada się na znaczne wydłużenie trwania zbliżenia intymnego).
Jak wygląda przebieg zabiegu obrzezania częściowego?
Obrzezanie częściowe to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że w trakcie procedury pacjent jest w pełni świadomy. Cały zabieg polega na podciągnięciu napletka znajdującego się na żołędzi oraz usunięciu jego wcześniej ustalonej części. Zdarza się, że w trakcie obrzezania częściowego konieczne jest również nacięcie wędzidełka, w którym przebiega mała tętniczka, dlatego zabieg może wydawać się dość krwawy. W rzeczywistości procedura ta jest całkowicie bezpieczna i małoinwazyjna.
Rekonwalescencja po zabiegu
Z uwagi na rodzaj zastosowanego znieczulenia pacjent może opuścić szpital już tego samego dnia. W przypadku częściowego obrzezania rekonwalescencja jest stosunkowo krótka i trwa około 4 tygodnie. Wśród głównych zaleceń pozabiegowych możemy wymienić wstrzemięźliwość seksualną oraz dokładną obserwację rany i prawidłową higienę intymną prącia.
W przypadku jakichkolwiek dolegliwości bólowych lub zauważenia objawów infekcji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego, który może zalecić zażycie antybiotyku. Warto również dodać, że w niektórych przypadkach członek może ulec lekkiemu zasinieniu, jednak jest to objaw, który powinien zniknąć w ciągu kilku dni. W przypadku wystąpienia niewielkich dolegliwości bólowych wskazane jest zażywanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.
Cennik zabiegu obrzezania
Opis | Cena |
---|---|
Kwalifikacja do zabiegu | 250 zł |
Obrzezanie (znieczulenie miejscowe) |
2100 zł |
Konsultacja z lekarzem
Dr Michał Kaliszewski
Wykształcenie zdobył na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na Wydziale Lekarskim, natomiast obecnie jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego i pracuje na Oddziale Chirurgii Szpitala im. Świętego Wincentego a Paulo w Gdyni, gdzie rozwija swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w zabiegach chirurgicznych.
Czynny udział w szkoleniach i sympozjach pozwala mu na stały rozwój wiedzy.
W Derm-Estetyce wykonuje zabiegi związane z chirurgią plastyczną, między innymi operację stulejki, kładzie bardzo duży nacisk na walor estetyczny.