Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Co to jest obrzezanie – zabieg obrzezania

Obrzezanie nazywane również cyrkumcyzją to zabieg polegający na chirurgicznym wycięciu skóry napletka, czyli fałdu pokrywającego żołądź penisa. Procedura ta należy do jednej z najczęściej wykonywanych zabiegów urologicznych zarówno wśród dorosłych mężczyzn jak i chłopców. Według danych Światowej organizacji Zdrowia aż 30% populacji męskiej decyduje się poddać obrzezaniu zarówno z przyczyn medycznych jak i religijnych.

efekty zabiegu obrzezania w Gdyni

Obrzezanie mające podłoże religijne to zabieg, któremu poddają się głównie wyznawcy islamu oraz judaizmu i ma on związek z naukami płynącymi z tych wierzeń. Zdarzają się również odłamy religijne dla których zabieg ten stanowi jeden z elementów rytuałów inicjacji seksualnej i dojrzałościowej. Z kolei zabieg obrzezania, wykonany ze względów medycznych to zabieg mający na celu ułatwienie pacjentowi funkcjonowania w życiu codziennym i związany jest z pewnymi objawami chorobowymi, które występują u mężczyzny bądź chłopca kwalifikującego się do operacji.

Wskazania do zabiegu obrzezania

Obrzezanie ze względów medycznych wykonuje się zarówno u dorosłych mężczyzn jak i chłopców po ukończeniu 3 roku życia. O zastosowaniu tej procedury decyduje lekarz, jednak najczęstszymi przypadłościami kwalifikującymi do zabiegu są:

  • stulejka – jest to stan powodujący niemożność odprowadzenia napletka z żołędzi prącia. Schorzenie, jakim jest stulejka stanowi najczęstszą przyczynę do skierowania na zabieg obrzezania;
  • załupek – uwięźnięcie odprowadzonego napletka w rowku zażołędnym, któremu towarzyszy obrzęk i niedokrwienie. W niektórych sytuacjach stan ten może prowadzić do martwicy żołędzi;
  • krótkie wędzidełko – prowadzi do silnego bólu i dyskomfortu podczas stosunku oraz może być przyczyną zmian w krzywiźnie prącia;
  • podejrzenie wystąpienia zmian nowotworowych prącia;
  • powracające infekcje dróg moczowych;
  • częste stany zapalne napletka i żołędzi.

Przebieg zabiegu obrzezania w Gdyni

Przebieg zabiegu obrzezania w GdańskuObrzezanie jest to procedura małoinwazyjna i całkowicie bezpieczna a przy tym praktycznie bezkrwawa. Najczęściej wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym a wyjątkiem są małe dzieci, które nie chcą współpracować z lekarzem a u których istnieje konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego. Zazwyczaj stosuje się ostrzykiwanie miejsca operowanego przy pomocy 1% Lignocainy, która znieczula wybrane partie ciała na czas całego zabiegu i jeszcze jakiś czas po nim. Kolejnym krokiem jest resekcja napletka oraz założenie rozpuszczalnych szwów. Na koniec zakładany jest jałowy opatrunek, a cały zabieg trwa jedynie około 30 minut.

Techniki chirurgiczne stosowane podczas zabiegu obrzezania

Obrzezanie jest zabiegiem, które może wiązać się z całościowym bądź tylko częściowym usunięciem napletka, dlatego jest wykonywane w jednej z czterech znanych technik:

  • high and tight – po operacji żołądź będzie całkowicie odsłonięta w trakcie spoczynku. Blizna pozabiegowa znajduje się daleko od korony prącia;
  • high and loose – po zastosowaniu tej techniki żołądź będzie częściowo pokryta napletkiem. W stanie wzwodu istnieje możliwość przesuwania skóry;
  • low and tight – wycięta zostaje większość napletka, tak by żołądź pozostała odsłonięta w trakcie spoczynku;
  • low and loose – usunięta zostaje jedynie niewielka część napletka, tak by żołądź w stanie spoczynku w większości była pokryta skórą.

Zalecenia przed zabiegiem obrzezania

Przed operacją obrzezania, tak jak przed każdym postępowaniem chirurgicznym konieczna jest przedoperacyjna ocena pacjenta, która pozwoli ocenić stan zaburzeń mogących mieć istotny wpływ na wynik zabiegu. Ocena ta ma istotny wpływ na dalszy przebieg leczenia ambulatoryjnego, rodzaj zastosowanego znieczulenia oraz ryzyko okołozabiegowe. Do niezbędnych badań, które należy wykonać przed zabiegiem zalicza się pełna morfologia krwi oraz badanie układu krzepnięcia.

Innym istotnym zaleceniem przedoperacyjnym jest bez wątpienia zakaz spożywania alkoholu na dobę przed planowanym zabiegiem obrzezania. Jest to na tyle istotne, ponieważ substancja ta rozrzedza krew co może być przyczyną występowania krwotoków w trakcie zabiegu. Alkohol może mieć również wpływ na działanie znieczulenia. Podobnie na pacjenta mogą działać również leki o działaniu przeciwkrzepliwym, których również nie zaleca się przyjmować na dobę przed obrzezaniem.

Istotna jest także nienaganna higiena miejsc intymnych, usunięcie włosów łonowych oraz zaleczenie wszelkich zmian skórnych występujących w tych miejscach.

Zalecenia po zabiegu obrzezania

Higiena po zabiegu obrzezania w GdyniNajistotniejszym zaleceniem po zabiegu obrzezania jest utrzymywanie wzmożonej higieny intymnej przez okres od 7 do 10 dni po zabiegu. Zapobiega to występowaniu infekcji oraz ma korzystny wpływ na szybsze gojenie się rany pooperacyjnej. Zaleca się stosowanie preparatu odkażającego Octenisept każdorazowo po oddaniu moczu oraz regularne stosowanie maści z antybiotykiem przepisywanej przez lekarza prowadzącego. Bielizna noszona zaraz po zabiegu powinna być wykonana z naturalnych materiałów i umożliwiać cyrkulacje powietrza wokół rany.

Istotne jest również zachowanie całkowitej abstynencji seksualnej przez okres minimum 4 tygodni od zabiegu. Zbliżenia intymne mogą bowiem prowadzić do powstawania mikrourazów, które mogą skutkować rozejściem się operowanych tkanek i powstawaniem brzydkich bliznowaceń. W skrajnych przypadkach może nawet wystąpić brak czucia w członku.

Przeciwwskazania do zabiegu obrzezania

Jak każdy zabieg chirurgiczny obrzezaniu towarzyszą pewne przeciwwskazania, których występowanie dyskwalifikuje pacjenta do operacji. Są to następujące stany:

  • spodziectwo – wada wrodzona polegająca na występowaniu ujścia cewki moczowej na brzusznej stronie członka;
  • amoniakalne zapalenie skóry inaczej nazywane także pieluszkowym zapaleniem skóry;
  • cofanie się prącia w spoczynku w głąb ciała.

Wpływ obrzezania na życie seksualne pacjenta

Wpływ obrzezania na jakość życia seksualnego pacjenta jest tematem dosyć spornym. Większość obrzezanych mężczyzn deklaruje znaczną poprawę tej sfery życia jednak występują również przypadki niezadowolonych pacjentów. Pod względem naukowym nie istnieją żadne konkretne badania jasno określające wpływ obrzezania na jakość późniejszych zbliżeń a współczesna medycyna nie znalazła również receptorów sensorycznych na napletku różniących się od tych na reszcie członka. Jedno jest pewne, obrzezanie nie jest w stanie wpłynąć na odczuwanie orgazmu lub go zahamować.

Obrzezanie Gdynia, Gdańsk – zarezerwuj wizytę: tel. +48 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.