Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

ZESPÓŁ ROWKA NERWU ŁOKCIOWEGO

Co to jest zespół rowka nerwu łokciowego?

Zespół rowka nerwu łokciowego jest drugą pod względem częstości występowania neuropatią (zapalenie nerwów obwodowych) uciskową kończyny górnej. W skutek przewlekłego ucisku i podrażnienia nerwu łokciowego w obrębie bruzdy nerwu na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej dochodzi do bólu, mrowienia kończyny, często w nocy, uniemożliwiając sen, utrudniając wykonywanie precyzyjnych czynności. Możemy podzielić zmiany chorobowe na trzy stopnie:

I stopień: subiektywne odczucia chorego

II stopień: osłabienie mięśni wewnętrznych ręki, osłabienie czucia na opuszkach palca piątego

III stopień: pojawiają się szponiaste palce wskutek zaników mięśniowych

Jakie są przyczyny zespołu rowka nerwu łokciowego?

Schorzenie może pojawić się po uszkodzeniu kości ramiennej, w skutek zmian zwyrodnieniowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy. Może być także wrodzoną wadą, np. koślawość łokcia, „podwichnięcie” nerwu łokciowego. Anomalie mięśniowe, guzy kanału nerwu łokciowego.

W jaki sposób można rozpoznać schorzenie?

Lekarz wykonuje m.in. test opaski pneumatycznej, test zgięciowy łokcia czy test Tinela, który polega na opukiwaniu nadgarstka wzdłuż przebiegu nerwu pośrodkowego, jeżeli pojawia się ból oraz parestezje, test uważa się za dodatni. Jeżeli pacjent nie może skrzyżować drugiego palca z trzecim świadczy to o uszkodzeniu nerwu łokciowego. W diagnostyce może być pomocne wykonanie badań: RTG, EMG i MRI.

Zespół rowka nerwu łokciowego leczenie?

W początkowym okresie leczenia zaleca się unikanie ćwiczeń i ruchów wymagających zgięcia stawu łokciowego. Dodatkowo stosuje się ortezy ramienne na noc, aby zapobiec zginaniu łokcia. Przy narastaniu objawów należy rozważyć leczenie chirurgiczne. O sposobie przeprowadzonego zabiegu zawsze decyduje lekarz ortopeda.

Zespół rowka nerwu łokciowego operacja?

Miejscem operacji jest przyśrodkowa powierzchnia ramienia, stawu łokciowego i przedramienia. Zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Nacięcie skóry wykonywane jest nad przebiegiem nerwu łokciowego. Dalsza część operacji polega na zlokalizowaniu nerwu łokciowego oraz otaczających go struktur: więzadeł, powięzi, kanału kostnego w którym biegnie nerw. Uwolnienie nerwu łokciowego od ucisku uzyskuje się poprzez przecięcie lub wycięcie struktur łącznotkankowych, uciskających nerw. Ranę zaszywa się szwami, które zostają usunięte po 7-9 dniach.

Zespół rowka nerwu łokciowego rehabilitacja po operacji ?

Po zabiegu operowana kończyna zostaje umieszczona na temblaku. Przez siedem-dziewięć dni należy unikać pełnego zgięcia i wyprostu w stawie łokciowym. Przez okres kilku tygodni nie należy wykonywać wysiłków fizycznych operowaną kończyną.

Po zabiegu pacjent powinien wykonywać odpowiednio dobrane ćwiczenia przez specjalistę rehabilitacji w celu odbudowania masy mięśni dotkniętych zanikiem, poprawy siły mięśni, przyśpieszenia regeneracji włókien nerwowych.

Zespół rowka nerwu łokciowego cena operacji?

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.