Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Przetoka odbytu

Przetoka odbytu (przetoka okołoodbytnicza) to złożona kwestia związana z układem odbytniczym, która była rozpoznawana przez lekarzy już w starożytności. Z biegiem czasu, stanowi ona nadal nawracający problem, który jest niekomfortowy dla pacjentów. Najskuteczniejszym podejściem do zwalczania przetoki odbytniczej jest przeprowadzenie operacji ponieważ inne, mniej inwazyjne metody terapeutyczne nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty.

Co to jest przetoka odbytu?

Przetoka odbytuJest to wydłużony kanał, który wytwarza się w wyniku długotrwałego stanu zapalnego w obszarze wokół odbytu. Stanowi to bardzo uciążliwe schorzenie. Przetoka działa jak swoisty „ukryty tunel”, który łączy wnętrze odbytu z powierzchnią skóry w jego okolicy. To schorzenie rozwija się początkowo niezauważalnie, infekcja najczęściej tworzy się wokół odbytu w formie ropnia. Po wyleczeniu ropnia, przetoka może nadal pozostać. W takiej sytuacji konieczne staje się przeprowadzenie operacji.

Nawet po wyleczeniu ropnia odbytu przetoka może pozostać i wtedy konieczna staje się operacja ponieważ leczenie za pomocą innych metod może nie przynieść pełnego efektu. Nieleczona przetoka odbytu jest zagrożeniem dla zdrowia pacjenta.

Przyczyny przetoki odbytu

Z głównych czynników powodujących przetokę, podobnie jak w przypadku ropnia, wyróżnia się infekcję bakteryjną jako jedną z najczęstszych przyczyn. Dlatego część lekarzy traktuje ropień jako fazę ostrą schorzenia, a przetokę jako jego przewlekłą manifestację, uważając obie te sytuacje za objawy tej samej dolegliwości. Niemniej jednak istnieje wiele innych możliwych przyczyn, które mogą doprowadzić do powstania przetoki odbytniczej. Wśród nich wymienić można:

● Operacje przeprowadzone w okolicy odbytu
● Obniżona odporność pacjenta
● Zapalenie gruczołów potowych skóry, znajdującej się w okolicy odbytu
● Choroba Leśniowskiego-Crohna
● Ciało obce
● Torbiel włosowa, która rozwija się pomiędzy pośladkami
● Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
● Powikłania okołoporodowe

Przetoka odbytu objawy

  • Objawy związane z przetoką okołoodbytniczą obejmują:
  • Uczucie wilgoci na skórze w okolicy odbytu
  • Wyciek ropy z kanału odbytu lub małego otworu w okolicy odbytu
  • Powracające ropnie w obszarze odbytu
  • Świąd i pieczenie w rejonie odbytu
  • Trudności z kontrolą wydalania gazów lub stolca

Operacja przetoki odbytu

Przetoka okołoodbytnicza rzadko sama z siebie zniknie. Mamy tylko jedna skuteczną opcję, czyli przeprowadzenie operacji przetoki. Przed operacją, pacjent jest zobowiązany do przejścia przez kilka badań diagnostycznych, w tym badanie moczu i krwi jak i wykonanie elektrokardiogramu (EKG), RTG klatki piersiowej. Jest istotne, aby pacjent był na czczo przed operacją, ale gdy przyjmuje regularnie jakiekolwiek leki, konieczne jest omówienie dawkowania z lekarzem prowadzącym przed planowanym zabiegiem.

Jak wygląda leczenie przetoki odbytu ?

Operacja przetoki okołoodbytniczej zazwyczaj odbywa się jako procedura jednego dnia. W zależności od położenia oraz rozmiaru przetoki, chirurg ma kilka opcji zabiegowych do wyboru. W niektórych sytuacjach może być wystarczające częściowe otwarcie przetoki i umieszczenie w niej elastycznej taśmy. Następne podejście obejmuje całkowite usunięcie przetoki lub jej nacięcie i pozostawienie otwartej, by mogła się sama zagoić. Istnieje również możliwość podania specjalnego preparatu do przetoki w celu jej wypełnienia.

Zabieg ten, jak i inne, ma swoje ograniczenia. Jednym z ograniczeń może być obecne przeziębienie lub niedawne zakażenie wirusowe, które stanowi przeciwwskazanie do zabiegu. Ciężkie pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, zwłaszcza w przypadku niekontrolowanych chorób ogólnoustrojowych. Czy takie schorzenia jak: osłabienie krążenia, niedawny atak serca, nieregularne rytmu serca, wysokie ciśnienie krwi lub problemy z oddychaniem. Gdy pacjent nie przeprowadzi wymaganych przez lekarza badań laboratoryjnych, obrazowych, które są istotne dla dokonania właściwej oceny dotyczącej odpowiedniego rodzaju zabiegu, może to również wykluczyć go jako kandydata do operacji przetoki.

Borykasz się z problemem przetoki odbytu, umów wizytę z doświadczonym chirurgiem

Gdynia ul. Batorego 7/35
Zadzwoń i umów się na wizytę
Tel: (+48)500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.