Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Ginekomastia – leczenie

Ginekomastia - objawy, leczenie

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia to choroba polegająca na przeroście męskich gruczołów piersiowych. Wbrew pozorom jest to bardzo często występujący problem, z którym zmagają się panowie w każdym wieku. Co więcej, szacuje się, że schorzenie to może pojawiać się na różnych etapach życia i w różnym stopniu zaawansowania, nawet u noworodków. 

Ginekomastia i lipomastia – różnice

Ginekomastia idiopatyczna, a więc taka, której dokładnych przyczyn nie da się jasno stwierdzić, występuje nawet u 30% mężczyzn. Zdarza się jednak, że schorzenie to mylone jest z inną przypadłością związaną z gromadzeniem się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach męskiej klatki piersiowej, czyli lipomastią. Należy wiedzieć, że ginekomastia dotyka także tkanki gruczołowej, a nie tylko tkanki tłuszczowej. 

Przyczyny występowania ginekomastii

Ginekomastia to problem, który może mieć różne etiologie, wśród których można wymienić:

  • nieprawidłowości w obrębie gospodarki hormonalnej, w tym w poziomie estrogenów i androgenów;
  • guzy tarczycy i nadnerczy;
  • niedoczynność przysadki mózgowej;
  • zażywanie niektórych leków na niepłodność oraz oligospermię;
  • przyjmowanie niektórych leków na nadciśnienie, grzybicę, wrzody żołądka, gruźlice płuc, raka prostaty, reumatoidalne zapalenie stawów czy dolegliwości gastryczne;
  • zażywanie diazepamu;
  • korzystanie ze sterydów anabolicznych.

 

Jednym z najczęściej występujących powodów ginekomastii jest otyłość oraz nadwaga, które powodują przerost tkanek całego ciała. Dodatkowo duża ilość tkanki tłuszczowej zwiększa produkcję żeńskich hormonów płciowych (estrogenów), które przyczyniają się do rozrostu piersi. Znacząco zwiększone ryzyko wystąpienia ginekomastii ma miejsce również u mężczyzn z aktywnym wirusem HIV, którzy leczeni są przy pomocy schematu nazywanego wysoce aktywną terapią przeciwretrowirusową. Co ciekawe również niektóre produkty spożywcze mające działanie estrogenne mogą przyczynić się do rozrostu gruczołów piersiowych u mężczyzny. Jednym z takich produktów jest, chociażby piwo.

Objawy ginekomastii

Ginekomastia zabiegNajbardziej widocznymi objawami ginekomastii są powiększone piersi. Ma to jednak miejsce w obrębie tkanki gruczołowej, a nie tłuszczowej. W przeciwnym przypadku będziemy mieli do czynienia z lipomastią występującą głównie u pacjentów z otyłością i dużą nawagą. Jest to jednak całkowicie inny problem wymagający odmiennego działania. Ginekomastia ma zazwyczaj charakter obustronny, jednak zdarzają się także przypadki jednostronnego występowania choroby. Spośród innych objawów wystąpienia tego problemu można wymienić między innymi tkliwość oraz zwiększoną wrażliwość ciała w obrębie klatki piersiowej. Ponadto niektórzy mężczyźni skarżą się na ból, który przybiera postać od umiarkowanego do silnego.

Jak przebiega leczenie ginekomastii?

Ginekomastia to schorzenie mogące występować samodzielnie lub być rezultatem innej choroby. W drugim z przedstawionych przypadków należy niezwłocznie poszukiwać przyczyny takiego stanu rzeczy. Niestety w aż 30% przypadków zachorowania nie jesteśmy w stanie precyzyjnie ustalić przyczyn ginekomastii. Taki przypadek nazywa się ginekomastią idiopatyczną.

Chirurgiczne leczenie ginekomastii

Jedną z przyczyn powstawania ginekomastii jest nowotwór sutka. W takim przypadku nie ma konieczności prowadzenia standardowego leczenia, a problem można rozwiązać przy pomocy chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej. Taki zabieg może być również wykonany w przypadku, gdy mamy do czynienia z ginekomastią gruczołowo-tkankową. 

Należy tutaj pamiętać, że zabieg powinien być poprzedzony wnikliwą kontrolą USG piersi, które daje lekarzowi pełen obraz sytuacji i pozwala dopasować metody postępowania do konkretnego przypadku. Sam zabieg leczenia ginekomastii, którego oferta dostępna jest pod adresem https://derm-estetyka.pl/zabieg-usuwania-ginekomastii.html/, nie jest skomplikowany i całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia, a głównym zaleceniem po jego przeprowadzeniu jest noszenie przez pacjenta specjalnej kamizelki uciskowej zabezpieczającej efekty procedury.

Ginekomastia spowodowana przez leki

Z kolei w przypadku ginekomastii spowodowanej przyjmowaniem różnych leków można próbować działać na dwa odrębne sposoby. Pierwszy z nich to całkowite odstawienie problematycznego leku. Drugi to zastąpienie go preparatem niewywołującym objawów ginekomastii i nieprzyjemnych efektów ubocznych.

Ginekomastia spowodowana otyłością

W przypadku ginekomastii spowodowanej otyłością lub znaczną nadwagą sama liposukcja, jak i inne chirurgiczne metody leczenia ginekomastii mogą okazać się nieskuteczne. Konieczna będzie tutaj, bowiem zmiana stylu życia pacjenta oraz wprowadzenie zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych, które zapobiegną dalszemu rozrostowi tkanki tłuszczowej.

Umów wizytę z doświadczonym chirurgiem w celu chirurgicznego leczenia ginekomastii

Gdynia Śródmieście, ul. Batorego 7/35, V piętro

☎ (+48) 500 430 484

 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.