Spis treści
TogglePatrząc na drugą osobę, pierwszą rzeczą jaką w niej zauważamy są najczęściej oczy. Nie dzieje się to bez powodu – ta część ciała znajduje się w bardzo ważnym, pod względem estetycznym obszarze twarzy.
Wielu ludzi posiada opadające górne powieki, które oprócz nie atrakcyjnego wyglądu, niosą ze sobą również problemy natury medycznej. Taka osoba odbierana jest przez otoczenie jako zmęczona, lecz to nie brak odpowiedniej ilości snu jest źródłem opadania powiek. Zazwyczaj jest to jeden z atrybutów starzenia się tkanek i narządów człowieka, w tym także narządu wzroku. Wraz z długością wieku tkanki tracą napięcie i objętość. Jednakże nie wyklucza to faktu, iż problem ten może dotyczyć także młodych osób.
Zabieg na opadające powieki refundowany przez NFZ?
Z roku na rok zwiększa się ilość zabiegów korekty powiek górnych w celu zmniejszenia objętości powiek. Jest to spowodowane coraz większą świadomością ludzi oraz informacjami publikowanymi w artykułach medycznych. Pacjenci często tego typu operację określają “zabiegiem na nadmiar powiek”. Jednak czas oczekiwania na zabieg refundowany przez NFZ to około dwa lata. Często wykonywana jest operacja tylko jednej powieki, a po jakimś czasie dopiero drugiej. Z tego powodu pacjenci wybierają prywatne placówki, gdzie zabieg wykonywany jest od razu na obu opadających powiekach.
Jakie problemy niosą ze sobą opadające powieki
Jest to bardzo często problem medyczny, który polega na rozciągnięciu skóry powieki górnej, która w efekcie opada na brzeg rzęsowy. W ciężkich przypadkach może to powodować zwężenie szczeliny i przysłonięcie gałki ocznej. Opadanie powieki jest problemem, który najczęściej dotyka obu z nich, jednakże ilość zwiotczałej, opadającej skóry na każdej powiece może być różna. Wiotka skóra w tym miejscu może przysłaniać źrenicę, co za tym idzie ogranicza pole widzenia osoby chorej, a także znacznie obniża jej sprawność funkcjonalną. W związku z tym, osoby starsze narażone są na upadki, których konsekwencjami często są złamania szyjki kości udowej.
Kompensacja ograniczonego pola widzenia przez pacjentów
Aby poprawić ograniczone pole widzenia, osoby dotknięte problemem opadających powiek odchylają głowę do tyłu, co przyczynia się do nasilenia bólów związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym kręgosłupa. Zdarzały się również przypadki pacjentów, którzy za pomocą plastrów unosili wiotką skórę powiek, ponieważ ich nadmiar uniemożliwiał im prowadzenie pojazdów, a także utrudniał czytanie książek,a w sklepach – cen produktów. Największymi problemami, z którymi się borykali były utrudnienia podczas poruszania i konieczność z korzystania pomocy innych osób. Odbierało to pacjentom sprawność w wykonywaniu podstawowych czynności, co wpływa na większe odczuwanie procesu starzenia się.
Problem dotyczący niewiedzy na temat opadających powiek
Niestety niewiedza na temat leczenia opadających powiek dotyka nie tylko społeczeństwa, ale także lekarzy, którzy nie zdają sobie sprawy z możliwości skierowania pacjenta do leczenia chirurgicznego. Pseudoptoza starcza to problem interdyscyplinarny, który stanowi przedmiot zainteresowania wśród wszelkiego rodzaju specjalistów: chirurgów plastycznych, okulistów, geriatrów, a także lekarzy rodzinnych. Wczesne kierowanie pacjentów do “zabiegu na nadmiar powiek” przez lekarzy pierwszego kontaktu, w ogromnym, stopniu pozwoliłoby zapobiec powikłaniom związanym z konpensacją ograniczonego pola widzenia, przez osoby dotknięte tym problemem.
W jaki sposób pacjent zostaje przygotowany do zabiegu korekt powiek górnych?
Zanim pacjent zostanie poddany operacji usunięcia nadmiaru skóry z powiek, odbywa się rozmowa z odpowiednim lekarzem, a także dodatkowe badania krwi. Podczas konsultacji pacjent zostaje poddany również badaniu fizykalnemu, a także otrzymuje informacje na temat przebiegu zabiegu oraz realnych rezultatów, które można uzyskać. Lekarz informuje taką osobę także o skutkach ubocznych, które mogą wystąpić po operacji. Koniecznym jest także, aby na tydzień przed operacją pacjent nie przyjmował żadnych leków wpływających na krzepliwość krwi, jak przykładowo aspiryna.
Jak wygląda zabieg korekty powiek górnych i jak długo utrzymują się jego efekty?
Zabieg na opadające powieki górne przeprowadza się poprzez wycięcie wąskiego paska skóry, najczęściej na szerokość 5 – 10 mm. Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego podczas zabiegu, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych, które niejednokrotnie obciążone są różnego rodzaju chorobami. Czas trwania tego typu operacji to około 45- 60 minut, a bezpośrednio po niej pacjent wraca do domu. Zdjęcie szwów następuje natomiast po 6 – 7 dniach. Efekt “zabiegu na nadmiar powiek” utrzymuje się przez wiele lat, a jego efekty często są już widoczne bezpośrednio po operacji, poprawiając nie tylko wygląd, ale także jakość życia pacjentów.
Korekta powiek górnych Gdańsk – Gdynia
Zarezerwuj wizytę +48 500 430 484
Poznaj naszych specjalistów – okuloplastyków