Fałdy okołoodbytnicze – fałdy anodermalne to zgrubiałe fałdy skórne znajdujące się wokół odbytu. Są one naturalnym elementem anatomicznym w tej okolicy, a ich liczba i kształt mogą się różnić u różnych osób.
Fałdy okołoodbytnicze składają się z tkanki łącznej i skóry, a ich zadaniem jest zapobieganie wnikaniu bakterii i grzybów do odbytu oraz utrzymywanie wilgoci w tej okolicy. U niektórych osób fałdy okołoodbytnicze mogą stać się zbyt grube lub rozciągnięte, co może powodować problemy zdrowotne, takie jak zapalenie skóry, swędzenie i ból. W takich przypadkach zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie.
Występowanie fałdów anodermalnych ma często związek z przebytym porodem, dźwiganiem ciężkich przedmiotów, czy też częstych zaparć.
Jakie są wskazania do zabiegu usunięcia fałdów okołoodbytniczych:
- Obecność miękkiego, niebolesnego guzka okolicy odbytu
- Nadmierne, wystające z odbytu fałdy skórne
- Swędzenie okolicy odbytu
- Częste infekcje tej okolicy
- Uczucie mokrego odbytu
- Brak satysfakcji z estetyki tej okolicy
- Problemy z utrzymaniem odpowiedniej higieny w obrębie odbytu
Jak się usuwa fałdy anodermalne?
Fałdy anodermalne usuwamy najczęściej metodą chirurgiczną. Jest to stosunkowo szybki zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.
Plastyka odbytu, nazywana również plastyką fałdów skórnych odbytu lub plastyką przerośniętych fałdów anodermy, jest zabiegiem polegającym na wycięciu namiaru luźnej skóry w okolicy odbytu.
Więcej na temat schorzeń proktologicznych możesz przeczytać w artykule: charakterystyka wybranych schorzeń proktologicznych.
Umów wizytę z doświadczonym chirurgiem w celu usunięcia fałdów anodermalnych
Gdynia Śródmieście, ul. Batorego 7/35, V piętro