Dynamiczny rozwój nauk medycznych sprawia, że również wśród zabiegów medycyny estetycznej dojść często pojawiają się kolejne nowości. Jedną z nich jest terapia osoczem bogatopłytkowym. To nowatorska metoda redukcji i usuwania zmarszczek, szczególnie twarzy, ale bywa wykorzystywana również w innych okolicach ciała. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest doskonałą alternatywą dla osób obawiających się efektów towarzyszących wykorzystaniu botoksu w redukcji zmarszczek. Terapia ta bywa nazywana wampirzym liftingiem i zdobywa coraz szersze grono zwolenników.
Terapia osoczem bogatopłytkowym
Warto w tym miejscu podkreślić, że terapia osoczem bogatopłytkowym nie jest operacją chirurgiczną. To stosunkowo prosty zabieg polegający na wykonaniu serii wstrzyknięć osocza bogatopłytkowego w skórę twarzy. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem krwiopochodnym wytwarzanym z własnej krwi pacjenta i zawiera zwiększoną ilość płytek krwi oraz liczne czynniki wzrostu. Taki skład pozwala na aktywowanie własnych procesów regeneracyjnych skóry.
Wskazania do zabiegu osoczem bogatopłytkowym
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego może być stosowany nie tylko w redukcji zmarszczek. Z powodzeniem sprawdza się również u pacjentów cierpiących na uszkodzenia ścięgien czy stawów. Zabieg jest polecany również pacjentom cierpiącym na nadwrażliwość na stosowany często w medycynie estetycznej botoks. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego pomaga spłycić zmarszczki z okolic oczu (kurze łapki), okolic czoła, policzków, a także nosa i okolic ust. Bywa również stosowany do redukcji zmarszczek w delikatnych okolicach szyi, dekoltu czy dłoni. Terapia osoczem bogatopłytkowym wykorzystywana jest również w leczeniu łysienia, więcej na ten temat przeczytasz. Wykorzystanie jej pobudza procesy wzrostu włosów i pomaga zwiększyć ich zagęszczenie.
Przygotowanie do zabiegu PRP
Przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego zajmuje około godziny. Koszt takiego zabiegu waha się od 900 do 1500 złotych. trakcie przygotowania do zabiegu lekarz pobiera od pacjenta około 8 ml krwi, która posłuży do stworzenia wzbogaconego osocza. Wykorzystując specjalistyczną wirówkę i odpowiedni jałowy żel, lekarz oddziela erytrocyty od osocza z płytkami krwi. Następnie do osocza dodawany jest czynnik aktywujący trombocyty (płytki krwi) do produkcji cytokin, białek stymulujących procesy wzrostowe komórek. Czynnikiem aktywującym trombocyty jest przeważnie chlorek wapnia lub trombina.
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego
Tak przygotowane osocze bogatopłytkowe trzeba dostarczyć w odpowiednie warstwy skóry. Wykorzystuje się do tego mezoterapię lub wolumetrię. Przy wykorzystaniu mezoterapii lekarz medycyny estetycznej za pomocą iniekcji wstrzykuje specjalnie przygotowane osocze w odpowiednie warstwy skóry. W przypadku wolumetrii wykonuje się modelowanie konturów twarzy, co polega na wprowadzaniu osocza bogatopłytkowego liniowo wzdłuż linii zmarszczek. Do wprowadzania preparatu przy wolumetrii również wykorzystuje się iniekcję.
Efekty zabiegu PRP
Stymulujący wpływ osocza bogatopłytkowego wymusza na komórkach macierzystych podziały komórkowe. Dodatkowo stymulowane są również fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Efektem tego działania jest znacznie lepsze odżywienie oraz regeneracja skóry. Dodatkowo poprawia się również jej nawilżenie. W trakcie zabiegu dochodzi również do angiogenezy. To proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu po użyciu osocza bogatopłytkowego skóra jest lepiej ukrwiona i odżywiona. Efektem użycia osocza bogatopłytkowego jest czasowe odmłodzenie skóry, która staje się bardziej elastyczna i ujędrniona. Efekt ten utrzymuje się przez okres około pół roku.
Przeciwwskazania do zabiegu osoczem bogatopłytkowym PRP
Pomimo tego, że zabieg osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem bezpiecznym a jednocześnie dającym świetne rezultaty, są jednak sytuacje, w których nie powinno się stosować tego zabiegu. Wampirzy lifting nie może być wykonywany u osób przyjmujących preparaty antykoagulacyjne. Nie powinny mu się poddawać również osoby cierpiące na choroby nowotworowe a także choroby krwi. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest bezwzględnie przeciwwskazana u pacjentek w ciąży, oraz tych które karmią piersią.
W każdym innym przypadku terapia osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem bezpiecznym i dającym wiele korzyści. Warto zadbać by zabieg wykonany był w sprawdzonym renomowanym miejscu i przez wysokiej klasy specjalistę.