Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Otoplastyka czyli korekta uszu

korekcja odstających uszu - otoplastykaKształt oraz rozmiar uszu mają niebagatelny wpływ na wygląd naszej twarzy. Odstające, zbyt duże i nieforemne uszy nie tylko zabierają nam urok ale mogą być przyczyną poważnych kompleksów i obniżenia samooceny. Dzieje się tak zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci, co może rzutować na całe życie towarzyskie oraz zawodowe osoby zmagającej się z tym defektem. Rozwiązaniem tego problemu może być korekcja odstających uszu, czyli otoplastyka. Niekiedy zdarza się, że już niewielka korekta uszu może przynieść niesamowite efekty i znacząco podnieść jakość życia pacjenta.  W Derm-Estetyka dbamy o kompleksowe i całkowicie indywidualne podejście do pacjenta, dzięki któremu jesteśmy w stanie zaproponować technikę działania najlepiej dostosowaną do wymagań i oczekiwań pacjenta. Nasz zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów jest w stanie permanentnie poprawić wygląd uszu każdego pacjenta, zarówno tego dorosłego jak i dziecka.

Na czym polega zabieg korekcji uszu?

Istotą zabiegu otoplastyki jest wymodelowanie i zmiana wglądu małżowiny usznej oraz poprawa symetrii obu uszu. Wskazaniem do wykonania tego typu zabiegu mogą być wady uszu, takie jak:

  • odstające małżowiny uszne wynikające ze zbyt dużego kąta między uchem a głową,
  • ucho zapaśnika, czyli zniekształcenie będące efektem uszkodzenia mechanicznego powstałego podczas uprawiania sportów kontaktowych,
  • guzek Darwina będący wadą wrodzoną zgrubienia w tylnej górnej części małżowiny usznej,
  • anocja i mikrocja, czyli wady genetyczne polegające na niewykształceniu niektórych struktur ucha zewnętrznego lub ich całkowitym braku,
  • zawinięcie małżowiny usznej polegające na złej budowie małżowiny, której górna część może zawijać się do wewnątrz lub zewnątrz.

Efektem otoplastyki w każdym z tych przypadków będzie uzyskanie nowego wyglądu uszu oraz ich lepszego przylegania do czaszki w przypadku odstawania. Rezultatem zabiegu będzie również poprawa ogólnego wyglądu i symetrii całej twarzy a także istotna poprawa samooceny pacjenta. 

Jak wygląda zabieg korekcji uszu?

Każdy zabieg otoplastyki różni się od poprzedniego z uwagi na istotę problemu oraz indywidualne predyspozycje pacjenta. Wyróżniamy kilkanaście technik korekcji uszu, stosowanych zależnie od występującego defektu, jednak każda z nich rozpoczyna się podaniem znieczulenia oraz nacięciem skóry w obrębie ucha. Może mieć to miejsce w jego przedniej bądź tylnej powierzchni. Dalsze etapy otoplastyki polegają na opracowaniu części anatomicznych ucha. 

W przypadku korekcji odstających uszu obszarem poddawanym zmianie jest chrząstka, która zostaje nacięta i odpowiednio wymodelowana lub usunięta w odpowiedniej części. Celem takiego działania jest nadanie małżowinie pożądanego kształtu oraz poprawa jej kąta położenia względem głowy.

Po zakończeniu każdego z zabiegów otoplastyki zakładany jest specjalny opatrunek, który ma dociskać uszy i chronić je przed urazami. Czas trwania całej procedury zależny jest od zastosowanej techniki, ale z reguły trwa od 1 do 2 godzin.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu i kiedy można spodziewać się jego efektów?

Rekonwalescencja po zabiegu otoplastyki wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich. Konieczne jest niezwykle delikatne obchodzenie się z operowanym uchem oraz zachowanie ostrożności przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Powrót do standardowej aktywności domowej może rozpocząć się w 5 dobie do zabiegu, jednak do pełnej aktywności, w tym fizycznej można powrócić dopiero po ok 4-6 tygodniach od zabiegu. 

Istotnym elementem każdego zabiegu jest świadomość pacjenta o czasie rekonwalescencji i wyglądzie operowanej okolicy tuż po zakończeniu procedury. Otoplastyka wiąże się, bowiem z wystąpieniem zasinienia i obrzęku w pierwszych 10 – 14 dniach od zabiegu, co może przestraszyć nieświadomego pacjenta. Ostateczny efekt operacji będzie widoczny dopiero po całkowitym wygojeniu uszu, co może trwać nawet kilka miesięcy, w zależności od indywidualnych cech pacjenta. Warto jednak czekać, ponieważ u zdecydowanej większości efekty są stałe i nie wymagają poprawek. 

Zabieg korekcji uszu u dzieci

Uszy są jednym z elementów naszego ciała, które kształtują się już na samym początku życia płodowego. Ich odstawanie często związane jest z wada genetyczną, dlatego defekt ten widoczny jest nawet u noworodków. Małżowiny uszne rozwijają się jednak do 7 roku życia, dlatego istnieje duża szansa, że do tego czasu uszy wrócą do prawidłowej i symetrycznej pozycji. Jednakże, jeśli zauważymy, że starsze dziecko cierpi z powodu odstających uszu warto rozważyć skorzystanie z metod otoplastyki.

Zabieg taki dobrze jest wykonać tuż po ukończeniu przez dziecko 8 roku życia, ponieważ chrząstka jest wtedy jeszcze bardzo elastyczna i podatna na formowanie. Derm-Estetyka zdaje sobie sprawę, że mali pacjenci to szczególna grupa, którą należy otoczyć specjalną opieką i wysokimi standardami postepowania.  Zawsze staramy się upewnić, czy dziecko jest całkowicie świadome konsekwencji zabiegu i czy jego decyzja nie została podjęta pod naciskiem rodziców. Zapewniamy również wsparcie na każdym etapie zabiegu oraz po nim.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

W przypadku odstających uszu wskazania do zabiegu mają wyłącznie względy estetyczne i związane są z samoocena pacjenta. W innych, wymienionych wcześniej przypadkach wskazaniem mogą być przebyte schorzenia i urazy powodujące nienaturalny wygląd ucha.

Przeciwskazania do operacji otoplastyki to głównie zły stan ogólny pacjenta oraz schorzenia takie jak aktywne infekcje wirusowe i bakteryjne, skłonność do powstawania blizn oraz skazy naczyniowe. Zabiegów tego typu nie powinno się przeprowadzać również u pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi i nieadekwatnymi oczekiwaniami, co do efektów zabiegu. 

Ile kosztuje otoplastyka?

Cennik naszych zabiegów znajdą Państwo TUTAJ

 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.