Spis treści
ToggleRadiofrekwencja mikroigłowa znana również jako „lifting bez skalpela” lub bezoperacyjnym liftingiem, to jedna z najbardziej innowacyjnych technik medycyny estetycznej ostatnich lat na całym świecie. Ten ,,nieoperacyjny lifting” działa nie tylko na głębokie warstwy skóry, ale także na naskórek, zapewniając znaczną poprawę jędrności i napięcia skóry w dowolnej części ciała. Redukuje drobne zmarszczki, koryguje owal twarzy, wygładza powierzchnię skóry i poprawia jej koloryt. Jest niezastąpiony w leczeniu blizn i świeżych rozstępów, przewyższając dotychczas stosowane metody w tej dziedzinie.
Radiofrekwencja mikroigłowa jest doskonałym przykładem synergicznego działania różnych terapii podczas jednego zabiegu w celu uzyskania znacznie lepszych efektów niż w przypadku stosowania ich oddzielnie.
Podczas zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej łączy się znane już metody, takie jak radiofrekwencja (RF) i mezoterapia mikroigłowa. Poprzez kontrolowane minimalne uszkodzenia wierzchnich warstw skóry, tworzone są mikrouszkodzenia termiczne głęboko w skórze. Te powstałe podrażnienia stymulują tkanki do intensywnej produkcji nowego kolagenu i elastyny, co prowadzi do poprawy jędrności i blasku skóry. W porównaniu do tradycyjnych metod frakcjonowania ablacyjnego i nieablacyjnego, mikrouszkodzenia w radiofrekwencji mikroigłowej powstają znacznie głębiej, co przekłada się na mocniejsze efekty i większą skuteczność zabiegu.
Jakie są wskazania do zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej?
- Zmarszczki i drobne bruzdy
- Opadające policzki, opadające powieki, korekta owalu twarzy
- Skóra twarzy, szyi, dekoltu, które utraciły jędrność
- Skóra potrądzikowa, atroficzna i naczyniowa
- Hiperpigmentacja lub hipopigmentacja, przebarwienia
- Rozszerzone pory
- Świeże rozstępy, celulit
- Powierzchowne blizny
- Skora wiotka i mało napięta w dolnym obszarze ciała (ramiona, biust, pośladki, uda, brzuch – zwłaszcza po ciąży lub intensywnym odchudzaniu)
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej wykorzystuje bezpieczny prąd RF bipolarny, który działa w sposób subablacyjny, eliminując ryzyko poparzeń i przebarwień, które często występują przy zabiegach laserowych.
Radiofrekwencja RF korzysta z fal elektromagnetycznych o częstotliwości fal radiowych, które skutkują silnym ogrzewaniem skóry właściwej. Ten proces wywołuje szok termiczny, prowadzący do stymulacji procesów regeneracyjnych i przebudowy struktury kolagenowej. Poprzez kontrolowane podgrzewanie można sztucznie wywołać proces odnowy skóry właściwej, co prowadzi do uzyskania bardziej jędrnej i elastycznej skóry. Ważne jest osiągnięcie odpowiedniej temperatury (40-80 stopni) na odpowiedniej głębokości w skórze.
Natomiast mikronakłuwanie to zabieg, w którym wykorzystuje się kartridż z mikroigłami do kontrolowanego mechanicznego pobudzenia skóry, co również stymuluje procesy naprawcze.
Urządzenie do radiofrekwencji mikroigłowej posiada głowicę wyposażoną w mikroigły, które po wkłuciu na określoną głębokość (od 0,5 do 4,0 mm) są podgrzewane na całej długości, w tym na ich końcach. To istotne, ponieważ umożliwia podgrzewanie wszystkich warstw skóry.
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej jest nie tylko skuteczny, ale także precyzyjny i bezpieczny, ponieważ dokładnie kontrolujemy głębokość penetracji i temperaturę, z jaką działamy na skórę.
Jak wygląda zabieg radiofrekwencji mikroigłowej?
Po znieczuleniu okolicy poddawanej zabiegowi, specjalista medycyny estetycznej przykłada głowicę , która wyposażona jest w jednorazowe kartrydże posiadają pozłacane igły o regulowanej długości, od 0,5 mm do 3,0 mm. Dzięki nakłuwaniu za pomocą 25-64 igieł, energia cieplna RF może być dostarczana do głębszych warstw skóry, minimalnie wpływając na naskórek. Igły o grubości 0,3 mm nie powodują widocznych ani trwałych śladów na skórze.
Aparatura do radiofrekwencji mikroigłowej jest wyposażona w głowicę chłodzącą, co zwiększa komfort zabiegów. Duży zakres regulacji parametrów umożliwia przeprowadzanie delikatnych jak i intensywnych zabiegów.
Po zabiegu radiofrekwencji można zaobserwować delikatne zaczerwienienie naskórka, podobne do efektu po zabiegu laserowego frakcyjnego. Ryzyko jakichkolwiek skutków ubocznych jest bardzo niskie, ponieważ większość energii działa wewnątrz skóry właściwej, oddziałując na włókna kolagenowe. Może wystąpić zaczerwienienie, które zanika w ciągu 1-2 dni, oraz opuchlizna skóry, która również ustępuje najpóźniej po drugim dniu.
W porównaniu do zabiegu laserowego frakcyjnego, nie ma ryzyka powstawania przebarwień, hipo- lub hiper-pigmentacji skóry związanego z melaniną. Efekt termiczny jest znacznie mniejszy niż w przypadku lasera.
Radiofrekwencja emituje ciepło na ułamek sekundy o temperaturze 58-85 °C (co powoduje koagulację i denaturację białka), głównie w skórze właściwej. W przeciwieństwie do lasera, nie występuje zjawisko waporyzacji (odparowania) na naskórku, ani ryzyko powstawania punktowych uszkodzeń.
Urządzenie zapewnia naturalny efekt silnej, kompleksowej regeneracji skóry, widoczny już po pierwszym zabiegu. Może być bezpiecznie stosowane niezależnie od pory roku i typu skóry.
Informacje dotyczące zabiegu
Przed przeprowadzeniem zabiegu zaleca się zastosowanie maści znieczulającej. Zabieg może być przeprowadzony na wybranej części twarzy, takiej jak okolice oczu, ust czy na całej twarzy, na szyi i dekolcie oraz na dowolnej innej części ciała.
Podczas pracy nad wybraną strefą ciała lub twarzy, zaleca się powtarzanie przyłożenia głowicy dwukrotnie lub nawet trzykrotnie w celu pogłębienia efektu. Jest to szczególnie istotne w przypadku problemów związanych z atrofią skóry, bliznami, głębokimi zmarszczkami lub rozstępami.
Z czym można łączyć zabieg radiofrekwencji?
Jeśli pacjent chce się poddać wstrzyknięciu toksyny botulinowej lub innym iniekcjom preparatów, takich jak kwas hialuronowy, możliwe jest wykonanie tych zabiegów nawet w jednej wizycie, jednak po zabiegu RF.
Zalecenia w okresie po zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej?
W okresie około dwóch tygodni po zabiegu należy unikać opalania się. W tym czasie zaleca się stosowanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym.
Czas zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej
Zabieg trwa od 20 do 30 minut w zależności od wielkości powierzchni zabiegowej. Przed zabiegiem podaje się znieczulenie, które utrzymuje się około godziny przed zabiegiem.
Jak często wykonywać zabieg radiofrekwencji mikroigłowej
Liczba zabiegów jest ustalana na podstawie indywidualnej diagnozy przeprowadzającego zabiegi, uwzględniając wiek i kondycję skóry pacjenta oraz rodzaj problemu. Ogólnie zaleca się przeprowadzenie serii 3-4 zabiegów w odstępach 3-4 tygodni
Po zakończeniu tej serii, można przeprowadzać pojedyncze zabiegi „przypominające” raz na kwartał lub co pół roku, aby odświeżyć i utrzymać efekty.
Efekty radiofrekwencji mikroigłowej
Efekty zabiegu z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej (RF) można podzielić na te, które są widoczne od razu oraz na te, które ujawniają się stopniowo w ciągu czasu. Bezpośrednio po zabiegu dochodzi do natychmiastowego skurczu włókien kolagenowych, co powoduje napięcie skóry. Jednak najważniejsze zmiany mają miejsce w kolejnych tygodniach po zabiegu, trwając nawet od 2 do 5 miesięcy. W tym czasie dochodzi do aktywacji procesu stymulacji produkcji nowego kolagenu, skracania i zagęszczania istniejących włókien kolagenowych oraz tworzenia nowych połączeń między nimi.
Skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Dzięki odbudowie kolagenu, drobne zmarszczki ulegają wygładzeniu, a blizny i rozstępy mogą ulec spłyceniu lub całkowitemu zredukowaniu.
Oto niektóre z efektów, jakie można osiągnąć dzięki zabiegowi RF mikroigłowej:
- Ujędrnienie skóry i poprawa jej napięcia, wygładzenie zmarszczek i drobnych linii
- Wyrównanie atrofii skóry i powierzchownych blizn
- Ujędrnienie skóry ciała poprze zwiększenie produkcji kolagenu
- Redukcja rozstępów i blizn
- Zmniejszenie widoczności porów,
- Przywrócenie zdrowego kolorytu i blasku
Wszystkie te efekty przyczyniają się do ogólnego poprawienia kondycji skóry i osiągnięcia młodszego, bardziej promiennego wyglądu.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu radiofrekwencji?
Epilepsja, cukrzyca, choroby nowotworowe i 5 lat po ich przebyciu, ostre stany zapalne skóry, problemy dermatologiczne, metalowe lub silikonowe implanty w okolicy zabiegowej, gruźlica, rozrusznik serca, terapia Roaccutanem lub jego odpowiednikami, miejscowe stany zapalne (infekcje wirusowe oraz bakteryjne), zaburzenia gojenia się, zaburzenia czucia, ciąża i okres karmienia piersią, skłonność do keloidów, bliznowaceń, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, niesterydowych leków zapalnych (np. Aspiryny, Acard) nawet w ciągu kilku ostatnich dni przed zabiegiem.
Chcesz porozmawiać z naszym specjalistą na temat radiofrekwencji mikroigłowej?
Umów wizytę