Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Jak dbać o wygląd okolic oka i blizny po plastyce powiek?

Plastyka powiek to jeden z najczęściej wybieranych przez pacjentów zabiegów w obrębie twarzy. Nic dziwnego, bo to właśnie z oczu wyczytujemy różne emocje, zmęczenie, a nawet objawy choroby, patrząc w lustro lub spoglądając w nie w trakcie rozmowy. Każda ingerencja chirurgiczna w tym obszarze rodzi jednak konieczność dostosowania się do zaleceń okresu rekonwalescencji. Jak dbać o wygląd oka i blizny po plastyce powiek?

Co musisz wiedzieć o plastyce powiek?

Plastyka powiek górnych i dolnych

Zanim przejdziemy do okresu rekonwalescencji, warto najpierw skupić się na kilku istotnych informacjach, związanych z plastyką powiek. To dzięki niej nasze oczy odzyskują bowiem młode spojrzenie i naturalny, zdrowy wygląd, pozbawiony wrażenia nieustannego zmęczenia. Jak pokazuje praktyka, to właśnie korekta powiek górnych wykonywana jest znacznie częściej.

Operacja powiek dolnych jest natomiast zdecydowanie trudniejsza. Dłuższy będzie w tym przypadku również okres powrotu do pełnej sprawności. To jednak doskonałe rozwiązanie dla osób, borykających się z problemem tzw. „worków pod oczami” czy też dla tych, u których próby korekcji powiek z wykorzystaniem wypełniaczy nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu plastyki powiek?

Na ostateczny sukces zabiegu ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich będzie z pewnością doświadczenie chirurga oraz jego umiejętności ingerencji w delikatną i niezwykle wrażliwą skórę powiek. Nie bez znaczenia pozostaje jednak wysiłek, jaki sam pacjent wkłada w powrót do pełnej sprawności. To właśnie dzięki temu okres rekonwalescencji przebiega prawidłowo, a czasem nawet ulega znacznemu skróceniu.

Standardowo już pod 10 dniach można wrócić do pracy, choć w przypadku korekty dolnych powiek okres ten ulega wydłużeniu. Na możliwość szybkiego powrotu do normalnej aktywności wpływa przede wszystkim brak przedłużających się dolegliwości bólowych i stosunkowo niewielki dyskomfort, odczuwany przez pacjentów. Aby wyeliminować pierwsze dolegliwości pooperacyjne, warto stosować nawilżające krople do oczu oraz metodę schładzania poprzez żelki, specjalistyczne okulary czy zimne okłady z kwasu borowego. Doskonale sprawdzi się również lód, przykładany do powiek przez jałowy gazik.

Kliknij i przeczytaj, jakie efekty przynosi plastyka powiek — pozbądź się wszelkich zawahań
i zdecyduj się na zabieg w Klinice Derm-Estetyka!

Wyrzeczenia okresu rekonwalescencji – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak przebiega rekonwalescencja po plastyce powiek górnych i dolnych

Okres rekonwalescencji wymaga również pewnych wyrzeczeń. Warto dostosować się w tej kwestii do zaleceń lekarza prowadzącego, by nie zniweczyć efektów plastyki powiek. Wyrzeczenia te sprowadzają się przede wszystkim do zakazu uprawiania sportu przez okres minimum dwóch tygodni po zabiegu. W tym czasie kobiety powinny zrezygnować również ze stosowania kosmetyków do pielęgnacji oczu.

Szczególne zalecenia związane są również z ochroną oczu przed promieniowaniem słonecznym. Nie da się ukryć, że słońce to źródło pozytywnej energii, kojarzące się z wakacyjnymi wspomnieniami i udanym urlopem. To również cenne źródło witaminy D, której potrzebujemy, by prawidłowo funkcjonować. Niemniej jednak promienie słoneczne mogą stwarzać ryzyko przebarwień, zwłaszcza w przypadku świeżych blizn. To właśnie dlatego po korekcji powiek górnych należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne tego obszaru ciała przez okres minimum roku. Każde wyjście na pełne słońce powinno być w tym przypadku obarczone koniecznością stosowania kremów z wysokim filtrem SPF 50+ oraz noszenia okularów z filtrem UV. Warto podkreślić jednocześnie, że zakaz ten dotyczy nie tylko opalania się w sposób naturalny, ale również i korzystania z solarium, którego oddziaływanie może także negatywnie odbić się na bliźnie pooperacyjnej, powodując jej nieestetyczne przebarwienie.

Jak pielęgnować rany po korekcie powiek?

Proces gojenia w przypadku korekty powiek górnych przebiega na ogół bez większych komplikacji. Przez okres pierwszego tygodnia warto jednak utrzymywać na nich cienkie plastry, które zostaną przyklejone jeszcze na sali operacyjnej. Zdjęcie szwów następuje z reguły po upływie jednego tygodnia. W tym czasie trzeba smarować bliznę specjalistyczną maścią, unikając jednocześnie jej moczenia. Maść natłuszczającą należy stosować również po zdjęciu szwów, by zapewnić operowanym miejscom odpowiednią pielęgnację. Pogrubiałe blizny można masować, smarować maścią silikonową lub też poddać się laseroterapii, by zmniejszyć ich widoczność.

Co ważne, kobiety muszą bezwzględnie powstrzymać się od nakładania makijażu do momentu, aż rany będą w pełni zagojone, a wszystkie strupki odpadną. W przeciwnym wypadku drobinki pigmentu mogą dostać się pod skórę, powodując jej zabarwienie. Warto wspomnieć również o konieczności znacznego ograniczenia korzystania z monitorów laptopa i telefonu oraz z telewizora. Ich zamiana na audiobooki lub spacery na świeżym powietrzu przyczyni się nie tylko do przyśpieszenia procesu gojenia, ale również będzie pozytywnie rzutowała na zdrowie pacjenta.

Umów się na korektę powiek górnych lub dolnych z doświadczonym chirurgiem
w Klinice Derm-Estetyka

Gdynia Śródmieście, ul. Batorego 7/35, V piętro

☎ (+48) 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.