Labioplastyka jest zabiegiem ginekologii estetycznej i polega na korekcji warg sromowych. Labioplastyka może dotyczyć zarówno warg sromowych mniejszych jak i większych, a zabieg można wykonać za pomocą wielu technik operacyjnych i z zastosowaniem różnych narzędzi. Każda ze stosowanych technik ma swoje zalety jak i wady. Podobnie jest ze stosowanymi narzędziami. Wbrew pozorom nie wszystkie nowoczesne narzędzia mają same zalety.
Przerost warg sromowych
Przerost warg sromowych mniejszych może powodować nie tylko dyskomfort fizyczny, ale ma również ogromny wpływ na samoocenę. Znaczny przerost może utrudniać, lub wręcz uniemożliwiać uprawianie niektórych dyscyplin sportowych. Kobiety dotknięte tą przypadłością czują się nieatrakcyjne, a to ma bezpośredni wpływ na jakość ich pożycia. Przyczyny pojawienia się przerostu są różne. Może on być wrodzony lub nabyty. W przypadku nabytego przerostu warg sromowych przyczyną mogą być niektóre choroby, wcześniactwo, lub wpływ hormonów. Wygląd warg sromowych może ulec zmianie również w trakcie porodu. Na szczęście z pomocą przychodzi tu coraz popularniejsza ginekologia estetyczna.
Labioplastyka, kiedy i dla kogo?
Przerost warg sromowych nie jest klasyfikowany jako schorzenie. W przypadku niewielkiego przerostu mówimy tu w zasadzie o jakimś wariancie anatomicznej normy, a sami specjaliści nie są zgodni, od jakich konkretnie wartości można mówić o przeroście warg sromowych. Niektórzy z nich twierdzą że to 5 cm, inni, że 4 lub 3 cm. Wargi sromowe mniejsze mają średnio od 2 do 3 centymetrów. Ich biologiczną funkcją jest zabezpieczanie wejścia do pochwy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego dokonując korekcji nie powinno zejść do wielkości poniżej 1 cm. O przeroście warg sromowych mniejszych przyjęło się mówić w przypadku gdy istotnie wystają poza wargi większe. Jednak nawet w takim przypadku decyzja o ewentualnej korekcji jest całkowicie indywidualna. Jeśli kobieta akceptuje wygląd swoich miejsc intymnych to zabiegi korygujące ich wygląd są zwyczajnie zbędne. Dokładne wymiary nie mają w takim przypadku żadnego znaczenia.
Narzędzia do labioplastyki
Zabieg jakim jest korekta warg sromowych mniejszych niezależnie od zastosowanej techniki może być wykonany za pomocą różnych narzędzi chirurgicznych. Są nimi: skalpel, laser oraz nóż radiofrekwencyjny. Każde z narzędzi działa inaczej, inne są również skutki ich działania oraz wpływ na okoliczne tkanki. Wiele osób uważa, że najdoskonalszym narzędziem do takiego zabiegu będzie wspomniany wśród stosowanych narzędzi laser. Użycie go kojarzone jest z minimalizacją krwawienia a przecież zabieg tak unaczynionych okolic musi się wiązać ze znacznym krwawieniem. Nic bardziej mylnego. Zabieg korekcji warg sromowych jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wraz ze środkiem znieczulającym podawana jest również adrenalina, której działania bardzo ogranicza krwawienie. Aby poradzić sobie z pozostałym krwawieniem w przypadku zastosowania skalpela lekarz dodatkowo stosuje elektrokoagulację, którą nie trzeba się posiłkować w przypadku użycia lasera.
Laser podczas zabiegu labioplastyki
Zastosowanie lasera podczas tego zabiegu kojarzone jest również z łatwiejszym gojeniem się powstałych w trakcie zabiegu ran. Przeprowadzone badania naukowe pokazują jednak, że jest dokładnie odwrotnie. Precyzyjnie prowadzony skalpel to narzędzie niemal doskonałe, ponieważ nie wpływa on w żaden sposób na pobliskie tkanki. Tymczasem laser, skoncentrowane światło o dużej energii, powoduje punktowy wzrost temperatury nawet do kilkuset stopni. Taka sytuacja nie może pozostać bez wpływu na okoliczne tkanki. W wyniku mikrouszkodzeń termicznych okolicznych tkanek, rany po użyciu lasera goją się gorzej niż te powstałe w wyniku użycia tradycyjnego skalpela czy nowoczesnego noża radiofrekwencyjnego.
Nóż radiofrekwencyjny
Nóż radiofrekwencyjny to nowe i jeszcze stosunkowo mało popularne narzędzie stosowane podczas zabiegu labioplastyki. Nóż radiofrekwencyjny łączy w sobie zalety działania pozostałych narzędzi. Użyty w narzędziu prąd zmienny o wysokiej częstotliwości powoduje ruch jonów wewnątrz komórek i wzrost temperatury, jednak jest on o wiele niższy niż w przypadku lasera i wynosi zaledwie 60 stopni. Dzięki temu narzędzie jest bardzo delikatne dla sąsiadujących z cięciem tkanek. Na tyle, że tkanki pozyskane za pomocą tego noża nadają się do badania histopatologicznego. W przypadku tkanek pozyskanych laserem histopatolodzy nie są w stanie ocenić brzegów tkanki, ponieważ jest ona uszkodzona termicznie. Nóż radiofrekwencyjny, podobnie jak laser, powoduje natychmiastową koagulację, ogranicza więc i tak niewielkie krwawienie operowanej okolicy.
Techniki zabiegowe w labioplastyce
Zabieg korekcji warg sromowych może być wykonany różnymi technikami. Różnice między nimi to na przykład inna estetyka brzegów warg, inna głębokość stosowanego cięcia czy ryzyko uszkodzenia nerwów. Nie każda technika jest możliwa u danej pacjentki, dlatego bardzo ważna jest prawidłowa kwalifikacja do danej metody operacyjnej. Warto mieć również na uwadze, że udany efekt końcowy zabiegu korekcji warg sromowych mniejszych często wymaga połączenia go z zabiegiem plastyki napletka łechtaczki. Bez względu na zastosowaną technikę i konieczne zabiegi bardzo ważna jest szczegółowa konsultacja z ginekologiem, w trakcie której konieczna jest pełna szczerość odnośnie obaw i oczekiwań jakie mamy wobec zabiegu. To niezbędne. Wyjaśnienie możliwości zabiegu i ich konfrontacja z oczekiwaniami pacjentki pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której wykonany zabieg nie przyniesie satysfakcjonującego efektu.
Inwazyjność zabiegu labioplastyki
Pomimo pojawiających się w różnych miejscach informacji o tym, że labioplastyka wykonana laserem jest zabiegiem nieinwazyjnym, należy stanowczo podkreślić, że to nieprawdziwe stwierdzenie. Każdy zabieg w trakcie którego dochodzi do naruszenia tkanki jest zabiegiem inwazyjnym i ma swoje następstwa. Zawsze pojawi się po nim reakcja naszego organizmu, czyli miejscowy stan zapalny, a także towarzyszące mu uczucie podrażnienia czy pieczenia. W przypadku labioplastyki dolegliwości nie są bardzo uciążliwe, ale należy liczyć się z ich wystąpieniem. W większości przypadków do łagodzenia objawów wystarczą zimne okłady lub ogólnodostępne środki przeciwbólowe.
Zabieg korekcji warg srmowych
Zabieg labioplastyki to tak zwana „chirurgia jednego dnia”. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjentka zostaje na godzinnej obserwacji, po której następuje powrót do domu. Usunięcie szwów oraz pełne gojenie się operowanych okolic zajmuje kilka tygodni, po których można wrócić do pełnej aktywności, również płciowej. Tym razem już bez dyskomfortu jakim może być niska samoocena związana w przerostem warg sromowych.