Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Operacja plastyczna brzucha u kobiet po ciąży

Płaski i jędrny brzuch to marzenie wielu kobiet. Niestety, okres ciąży odbija się znacząco na jego wyglądzie, a powrót do wcześniejszej formy staje się często niemożliwy, nawet pomimo rygorystycznej diety i regularnych ćwiczeń. Wygląd brzucha może leżeć u podstaw wielu kompleksów, stając się przyczyną obniżenia poczucia własnej wartości u kobiet, które dopiero wchodzą w rolę matki. Na szczęście medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw takim problemom. Ich rozwiązaniem jest abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha, na którą coraz częściej decydują się kobiety po okresie ciąży.

Jakie są wskazania do operacji plastycznej brzucha i kiedy warto ją rozważyć?

Operacja plastyczna brzucha po ciąży

Abdominoplastyka to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów plastycznych w skali świata. Jak pokazują badania, przeprowadzone przez Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, już w 2020 r. wykonano ponad 765 000 operacji, a zainteresowanie nimi nadal wykazuje tendencję wzrostową.

Również i Polacy otwierają się coraz bardziej na możliwości, jakie niesie ze sobą medycyna estetyczna. Niestety, tego rodzaju zabiegi dokonywane są na ogół jedynie w prywatnych klinikach. Kwalifikacja do nich odbywa się w trakcie specjalistycznej konsultacji. Głównymi wskazaniami będzie tutaj wypukły brzuch po porodzie, stanowiący efekt bocznego rozejścia się mięśni prostych brzucha oraz nadmiar wiotkich powłok brzusznych w tym obszarze ciała. Impulsem do zgłoszenia się na konsultację są również często rozstępy pociążowe, gąbczasta, miękka skóra i pokłady tłuszczowe na brzuchu u osób, które nie borykają się z problemem nadwagi.

Niezależnie od wewnętrznej motywacji, kierującej osobami, zgłaszającymi się do klinik na terenie całego kraju, warto podkreślić, że operacja plastyczna brzucha jest poważnym zabiegiem, który należy dokładnie przemyśleć, analizując wady i zalety takiego rozwiązania. Plastyka brzucha nie jest również sposobem na odchudzanie, gdyż jej celem będzie wyłącznie poprawa napięcia skóry na brzuchu, skutkująca przywróceniem walorów estetycznych tej części ciała. Nie zastąpi ona jednak regularnej aktywności fizycznej i zbilansowanej diety, rzutującej zarówno na wygląd zewnętrzny, jak i na nasze zdrowie.

Zmagasz się z problemem obwisłej skóry po ciąży?
Operacja plastyczna brzucha jest dla Ciebie!

Jak przebiega zabieg adbomioplastyki?

Abdominoplastyka jest rozległą operacją, sprowadzającą się do usunięcia nadmiaru skóry oraz tkanki podskórnej, zlokalizowanej w obszarze brzucha. Rozpoczyna ją wykonane cięcia wokół pępka oraz w linii, przebiegającej tuż nad spojeniem łonowym. Umożliwia to chirurgowi odseparowanie skóry i tkanki tłuszczowej, a następnie naciągnięcie skóry ku dołowi. Całość kończy przesunięcie pępka w nową lokalizację.

Operacja plastyczna brzucha trwa na ogół ok. 4 godziny i wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Należy podkreślić jednak, że jej efekty mogą zniweczyć zarówno spore wahania wagi, jak i kolejna ciąża u pacjentki. To właśnie dlatego abdominoplastyka zarezerwowana jest wyłącznie dla kobiet, które nie planują już kolejnego dziecka. Warto wspomnieć także o możliwościach, jakie otwiera przed pacjentami miniabdominoplastyka. Taka mini plastyka brzucha trwa znacznie krócej i dedykowana jest osobom, zmagającym się z nadmiarem skóry i tkanki tłuszczowej jedynie w okolicy podbrzusza.

Abdominoplastyka po porodzie – jakie warunki należy spełnić?

Operacja plastyczna brzucha u kobiet po ciąży

Jak już wspomnieliśmy, abdominoplastyka przeznaczona jest wyłącznie dla kobiet, które nie planują już kolejnej ciąży. To właśnie ten stan przyczynia się w znacznym stopniu zarówno do naciągnięcia skóry, jak i do rozejścia się mięśni prostych brzucha. Plastyce brzucha można poddać się jednak dopiero po upływie minimum pół roku od ostatniego porodu, choć warto poczekać nieco dłużej.

Okres ten dotyczy kobiet, które nie karmią piersią. Te z kolei muszą odczekać kolejne 6 miesięcy po zakończeniu laktacji. Należy podkreślić również, że cesarskie cięcie nie stanowi przeciwwskazania do zabiegu. W tym przypadku chirurg poprowadzi cięcie w okolicy istniejącej już blizny. Istnieje jednak grupa chorób, które wykluczają możliwość poddania się operacji plastycznej brzucha. Należą do nich m.in. cukrzyca, nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, znaczna otyłość i zaburzenia krzepnięcia krwi.

Rekonwalescencja po abdominoplastyce – co musisz o niej wiedzieć?

Decyzja o poddaniu się operacji plastycznej brzucha wiąże się z koniecznością zaplanowania urlopu, by powrócić do zdrowia w bezpiecznym otoczeniu. Plastyka brzucha opiera się na sporej ingerencji chirurgicznej, przez co czas rekonwalescencji ulega wydłużeniu do minimum dwóch tygodni. W tym czasie należy powstrzymać się od obciążania mięśni brzucha, pamiętając przy tym o lekkostrawnej diecie oraz o regularnych ćwiczeniach oddechowych i przeciwzakrzepowych, wygodnych ubraniach i spaniu wyłącznie na plecach z lekko podpartymi nogami.

Powrót do normalnej aktywności może nastąpić dopiero po upływie 14 dni, choć musi on przebiegać stopniowo i powoli. Duża inwazyjność zabiegu może spowodować również kilka istotnych powikłań, jak krwawienie, długotrwały obrzęk, martwica tkanek, a nawet zaburzenia czucia, co warto mieć na uwadze, decydując się na tego rodzaju ingerencję chirurgiczną.

Umów się na konsultację w celu plastyki brzucha z doświadczonym
chirurgiem z Kliniki Derm-Estetyka!

Gdynia Śródmieście, ul. Batorego 7/35, V piętro

☎ (+48) 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.