Spis treści
TogglePrzepuklinia pachwinowa – objawy?
Nasz brzuch nie jest jednolity od środka, istnieją obszary, gdzie mięśnie są słabsze, a powłoka jamy brzusznej bardziej podatna na pojawienie się przepukliny. Czynniki, które wpływają na pojawienie się przepukliny to głównie otyłość, przerost prostaty u mężczyzn, palenie tytoniu oraz intensywny trening siłowy, w którym zaangażowane są mięśnie brzucha. Przepukliny mogą również powstać w wyniku nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład podczas podnoszenia ciężkiego przedmiotu, gwałtownego kaszlu, kichania, mocnego parcia podczas wypróżniania się lub intensywnych ćwiczeń bez odpowiedniej rozgrzewki. Miejsce szczególnie narażone na pojawienie się przepukliny, zwłaszcza u mężczyzn, to pachwina. W tym obszarze może pojawić się miękkie wypuklenie wypełnione przemieszczającymi się poza swoje anatomiczne położenie jelitami lub otrzewną (błona wyścielająca jamę brzuszną). Przepukliny pachwinowe stanowią około 70% wszystkich przepuklin brzusznych i występują siedmiokrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Dlaczego konieczne jest leczenie operacyjne przepukliny pachwinowej?
Przepuklina pachwinowa na wczesnym etapie może być niewielka i nie wywoływać żadnych dolegliwości, co czasami pozwala na odczekanie z operacją. Jednak gdy już powstała to nie zniknie samoistnie. Ważne jest regularne kontrolowanie jej u lekarza, a gdy zacznie się powiększać i pojawiać dolegliwości, konieczna staje się operacja. Jest to jedyna skuteczna metoda leczenia przepukliny pachwinowej. Należy unikać lekceważenia problemu, myśląc „to tylko przepuklina”, ponieważ gdy pozostaje bez leczenia, może prowadzić do poważnych powikłań.
Leczenie przepukliny jest konieczne ze względu na ryzyko uwięźnięcia, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Powikłania wynikające z uwięźnięcia przepukliny mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego nie można lekceważyć tego schorzenia i należy podjąć odpowiednie kroki w celu leczenia i zapobiegania powikłaniom.
Rekonwalescencja po zabiegu przepukliny pachwinowej
- Pierwsza doba po operacji:
Tuż po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu przez 24 godziny. Zaleca się mu wstanie i chodzenie od razu po operacji. Może pić i zjeść lekki posiłek. Jeśli nie odczuwa bólu, może zostać wypisany ze szpitala następnego dnia.
- Pierwszy tydzień po operacji:
Pierwsze 3-4 dni po zabiegu zaleca się ograniczenie większej aktywności fizycznej, takiej jak jazda na rowerze, bieganie lub podnoszenie ciężkich przedmiotów powyżej 3-4 kg. Co do diety, nie ma ograniczeń. Pacjent może odczuwać jedynie dyskomfort w miejscu zoperowanej przepukliny, a nie wyraźny ból. Jeśli operacja polegała na położeniu siatki, to już w 5-6 dniu po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności życiowej jak i fizycznej. Konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza pod koniec pierwszego tygodni
- Dwa tygodnie po operacji:
Zazwyczaj po dwóch tygodniach od nieskomplikowanych operacji przepukliny pachwinowej wykonanych metodą laparoskopową lub przy użyciu robota, nie ma już widocznych śladów po zabiegu. Nacięcia, których długość wynosi około 1 centymetra, są klejone, co sprawia, że blizny stają się później niewidoczne. Jeśli jednak operacja dotyczyła przepukliny nawrotowej lub wymagała zszywania powłok brzusznych, nadal przez dwa tygodnie po operacji zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej i unikanie podnoszenia ciężarów powyżej 7-9 kilogramów.
- Miesiąc po operacji przepukliny pachwinowej:
W przypadku operacji przepukliny nawrotowej lub z szyciem powłok brzusznych, ograniczenia aktywności fizycznej trwają około 6 tygodni. Mocne napinanie powłok brzucha jest niebezpieczne w tym czasie. Dlatego ważne jest, aby nie podnosić przedmiotów o wadze powyżej 7-9 kilogramów.
- Trzy miesiące po operacji:
Do tego momentu operowane tkanki całkowicie się goją, zarówno po bardziej skomplikowanych operacjach przepukliny pachwinowej, jak i po zabiegach metodą otwartą. Pacjent może być już w pełni aktywny fizycznie.