Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Zmarszczka nakątna – azjatyckie oczy

Jak wygląda zmarszczka nakątna? 

Jak wygląda zmarszczka nakątna Fałdy nakątne czy też zmarszczki nakątne to charakterystycznie ułożone zagięcie skóry powiek, które rozciąga się od powieki górnej do dolnej. Fałdy nakątne występują głównie u mieszkańców kontynentu azjatyckiego. Mogą również pojawiać się w przebiegu chorób wrodzonych, takich jak zespół Turnera, Klinefeltera czy Downa. 

Fałdy nakątne mogą  występować u niemowląt, rzadziej u starszych dzieci.
U  bardzo małych dzieci zwykle nie wymagają żadnego leczenia. Operacja plastyki powiek, którą przeprowadza się w takim przypadku, zalecana jest u starszych dzieci, u których szpara powiekowa jest znacznie mniejsza. Usunięcie tego fałdu skórnego przywraca pełne pole widzenia. 

Przyczyny występowania zmarszczki nakątnej ?

Taka budowa okolicy oka  jest charakterystyczna dla Azjatów i nadaje azjatyckim twarzom typowe dla tej rasy rysy. Biała rasa, pozbawiona jest występowania fałdów nakątnych, choć mogą znaleźć się wyjątki osobnicze. Pojawienie się zmarszczki nakątnej może mieć związek z występowaniem pewnych chorób wrodzonych. 

Jakim schorzeniom mogą towarzyszyć zmarszczki nakątne? 

Schorzenia te dotyczą często Zespołowi Downa, Turnera, autyzmowi czy zespołowi di Georga. Oczywiście obecność zmarszczki nakątnej, nie musi oznaczać występowania wad wrodzonych.

U każdego, zdrowego człowieka może występować zmarszczka nakątna, która jest wynikiem takiej a nie innej budowy anatomicznej. Zmarszczki nakątne mogą być dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Do rozpoznania zmarszczki nakątnej nie potrzebna jest specjalna diagnoza, gdyż u dzieci widać je gołym okiem. Czasami lekarze przeprowadzają badanie okulistyczne, podczas którego odciąga się powiekę, aby odsłonić prawidłowy kąt powieki oraz zmierzyć długość i szerokość przestrzeni powiekowej. 

Kiedy znika zmarszczka nakątna? 

Zmarszczka nakątna znika średnio po ok. 12 miesiącach u wcześniaków i zdrowych noworodków. Kości i chrząstki tworzące grzbiet nosa są wtedy w pełni rozwinięte. Jeśli zmarszczka jest cechą wyglądu, która występuje jednocześnie z wyżej wymienionymi chorobami wrodzonymi nie zniknie. 

Czy zmarszczkę nakątną się leczy? 

Leczenie zmarszczki nakątnej wskazane jest u starszych dzieci, u których zmarszczka nadmiernie przesłania większą część szpary powiekowej i może zakłócać normalny proces widzenia. W takim przypadku rozwiązaniem jest chirurgiczne usunięcie nadmiaru fałdu skórnego. Taki zabieg przywraca komfort widzenia (zwłaszcza patrząc w bok). Skuteczność takiego zabiegu jest wysoka. Jeśli zmarszczka nie wpływa na widzenie, pacjent może zdecydować się na zabieg jedynie z powodów estetycznych.

Zabiegiem usuwającym zmarszczki nakątne jest plastyka powiek. Plastyka powiek to zabieg chirurgiczny, który przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Nacięcie wykonuje się w naturalnych zgięciach powieki, tak więc blizny są praktycznie niezauważalne a proces gojenia przebiega bardzo płynnie.

Zmarszczka nakątna – zadzwoń i umów się na konsultację

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.